1882-ben, a devecseri római katolikus templomban az éjféli misén hangzott fel először Gárdonyi Géza szerzeménye, a Föl, nagy örömre… kezdetű egyházi ének. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy nemcsak a szövegét, hanem a dallamát is Gárdonyi szerezte, aki maga is kiváló orgonista, hegedűs, képzett zenész volt. Az eltelt több mint 100 év alatt ismertté vált karácsonyi éneket sok helyen hallhatjuk azóta is az országhatárokon innen és túl. Legutóbb a Szent István Király Római Katolikus Iskola diákjai énekelték el, várva az ünnepet.

Gárdonyi Géza segédtanítóként, 1882 szeptemberétől, nem egészen másfél évig Devecserben működött. Tima Lajos, Devecser köztiszteletben álló igazgató-főtanítója, maga is zenész ember lévén, meglátta Gárdonyiban a csillogó tehetséget. A „Somlóvidék” c. lap 1936. dec. 27-iki számában Dr. Diósy Géza kegyesrendi gimnáziumi tanár ezt írja cikkében: „Tima Lajos, ő mint kántor, jeles zongorista, a káplán pedig a flóta művésze lévén, lassanként összemelegedtek a már akkor is kitűnően hegedülő Gárdonyival (…) egyházzenei énekek szerzésére buzdították.

Először egy temetési éneket szerzett gyermekkara, majd 1882 karácsonykor az éjféli misén kedves hangú szerzeménnyel köszöntötte az isteni Kisdedet: Fel nagy örömre, ma született, /Aki után a föld epedett.”

A Devecsertől 10 kilométerre fekvő tüskeváron élő, néhai Szabó Mátyás, (szül: az 1800-as évek derekán) vallását gyakorló, katolikus atyafi „Ájtatossági Kalauz” c. imakönyvének (kiadva:1871. Pest) belső lapjain kézírással ott áll az ének öt versszaka, az alábbi kezdősorral: „Föld, nagy örömre, most született, aki után a föld epedett,.,, s még folytatódik, kissé más szöveggel, mint ahogy napjainkban énekeljük. A versszakok fölött áll a dátum: 1883. Mivel nyelvezetében, stílusában megegyezik az eddig ismert szöveggel, ezért a szakemberek úgy gondolják ezek a versszakok is Gárdonyi tollából valók, csak valahogy elvesztek az idők folyamán.

Az egyházzenetörténeti érdekességként megtalált imakönyvet, mint bizonyítékot, a Vöröstón is (kántor)tanítóskodó Molnár László (szül: 1928. Nagyvázsony – 2010. Veszprém) Szabó Mátyás egyik unokája, és felesége Kasza Etelka őrizte meg. A benne található szöveget, a megőrzőkkel rokoni kapcsolatban álló M. Mester Katalin, a Gárdonyi Géza Emléktársaság alapító elnökségi tagja tette közkinccsé.

Az ének, legrégebbi változatában, a „Föld” minden lakóját szólítja imára, jelezvén, hogy „most” született a kisded, a Megváltó…

Keller Péter, Gárdonyi dédunokája, a Gárdonyi Géza Emléktársaság elnökségi tagjának örömteli engedélyével, a fülbemászó dallamú, indulóra emlékeztető karácsonyi ének 139 év után csendült fel újra gyermekek előadásában.

December 14-én a Szent István Király Római Katolikus Iskola diákjai énekelték el – Németh Noémi vezényletével, Elischer Balázs orgonakíséretével – a közkedvelt egyházi ének mind az 5 versszakát a tósokberéndi Szent István Király római katolikus templomban.

Forrás és fotó: ajkaiszo.hu

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »