A templomépítő Luttor Ferencre emlékeztek Balatonfüreden

Luttor Ferencre, Balatonfüred egykori plébánosára, későbbi apostoli protonotáriusra, pápai követre emlékeztek április 28-án, lelki üdvösségéért imádkoztak a város – általa épített – plébániatemplomában bemutatott szentmisén és megkoszorúzták a hajlék külső falán emelt emléktábláját.

Isten háza, templomunk a Mennyország kapuja, ahová hazahív minket az Úr, hogy hallgassuk meg hozzánk szóló szavát, hogy fogadjuk be üzenetét és vigyük ki a világba is azt – mondta szentbeszédében a templom plébánosa, Gyűrű Géza érseki általános helynök. Az a feladatunk, mutatott rá, hogy mi legyünk azok a magvetők, akikről Jézus is szólott az evangéliumokban, magvetők, akik adni tudunk az Úr üzenetéből egy-két vigasztaló szót, bíztatót, akik Krisztust követve igyekszünk élni itt a földön, példáját felmutatni szelíden és alázatos szívvel. Majd Luttor Ferencre emlékeztetett, aki ezt a példát magas fokon élte meg. Sok-sok nehézség, küzdelem árán megépíttette a templomot, mely a hívek közösségének összetartó otthona lett. Megépítésével nem saját nevét akarta megörökíteni, hanem olyan helyet teremteni az embereknek, ahol meghallgathatják Istent, ahol feloldozást kaphatnak bűneik alól, ahol vigasztalást kaphatnak a Jó Isten által és kegyelmét kérhetik mindennapjainkhoz. A történelem során többször megtörtént, az elmúlt évtizedekben is, hogy emberek elhagyták a templomot s vasárnaponként csaknem üressé vált Isten háza a szentmiséken, emlékeztetett. Balatonfüreden azonban sosem volt üres a templom, a hívek közössége összetartott a hitben. Manapság, a tárgyiakkal, anyagiakkal büszkélkedő világunkban, amikor az embert az általa megszerzett javak alapján minősítjük legtöbbször, különösen is nagy jelentősége van Krisztus üzenetének: „Mit ér az embernek, ha az egész világot is megnyeri, lelke azonban kárt szenved?” (Mk. 8,36.). Az élet gyümölcse nem a kézzel fogható javakban van, hanem a szeretetben, amely Krisztusból forrásozik, hangsúlyozta. Ezért rendkívül fontos és nagyjelentőségű Luttor Ferenc templomépítő munkássága.

A szertartás után templomi zászlók kíséretében kivonultak a hívek a a plébánossal, a káplánokkal és a ministránsokkal a hajlék külső falán a Luttor Ferenc tiszteletére emelt emléktáblához, ahol Berkes Péter káplán és Gyűrű Géza atya vezetésével felcsendült a litánia Jézus Szent Szívéről. Az imádság után vitéz Pintér Kornél, a Magyar Vidék Országos ’56-os Szövetség elnöke emlékezett Luttor Ferencre, aki 60 esztendeje tért meg Teremtőjéhez Balatonfüredtől messzi távolságban, az argentínai Platanosban. A kiváló felkészültségű teológus 1918. november 1-jén lett Balatonfüred plébánosa és tíz esztendős szolgálata idején épült fel e templom Krisztus Király tiszteletére, a plébánia épülete és mellette egy iskola is, emlékeztetett Pintér Kornél. Rendkívüli szeretetnek, megbecsülésnek örvendő személyiségével egy ideig még a helyi keresztény-nemzeti sajtó apostola is lett.  1928 végén a Magyar Királyság szentszéki nagykövetségére nevezték ki tanácsosnak. Külügyi szolgálatának csúcsán 1944 végétől a vatikáni magyar misszió vezetője lett. A háború utolsó időszakában és végén diplomáciai tevékenységének köszönhetően számos antikommunista politikus, művész, egyházi és közéleti személyiség kerülhette el a szovjetek és magyarországi csatlósaik bosszúját. 1947 nyarától Buenos Airesben a második világháború magyar menekültjeinek lelki gondozását látta el.  Újságot adott ki, magyar színház létrejöttét támogatta, segélyszervezetet hozott létre a nehéz helyzetbe került menekültek számára. Modern Assisi Szent Ferencként saját kis vagyonának szétosztásával is enyhítette az újvilágba szakadt testvéreinek nyomorát.

Az emlékbeszéd végén vitéz Juhász Antal Sajó Sándor Hit című versét tolmácsolta az egybegyűlteknek, majd a megemlékezés koszorúzással zárult.

Toldi Éva

[simpleviewer gallery_id=”267″]

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »