Az Erasmus program segítségével a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola oktatói évek óta Freiburgba látogathatnak. Mint a pasztorális oktatója, június elején a főiskola képviseletében a karitász tudományi tanszéken jártam, ahol Prof. Dr. Klaus Baumann tanszékvezető látott vendégül. Az általuk preferált pasztorálteológiai kutatások egy része megegyezik a Veszprémben súlypontot kapott területekkel. A humanitárius segélyszervezetek szerepe, a katasztrófa lelki gondozása, a stressz, trauma, poszttraumás stressz (PTSD) élmények segítése, a kórházi lelki gondozás súlypontjainak átalakulása mind a két intézmény kutatásaiban megjelenik. Egyik vendéglátóm Dr. Andrijana Glavas és a tanszékvezető professzor a délszláv háború pasztorálteológiai kérdéseit kutatja, itthon pedig Dr. V. Komlóssi Annamáriával (ELTE) készítettünk hasonló témában kérdőívet a vörösiszap primér és szekundér áldozatival.
Az ő kutatásuk első összefoglalása nemsokára publikálhatóvá válik, de szeretnék azt a továbbiakban összehasonlítani a mi eredményeinkkel. A Freiburgi kollégák célja, hogy a német püspöki kar elé tárjon egy perspektívát azzal kapcsolatban, hogy a világháború óta akár nemzedékeken át továbbvitt vagy még fel nem dolgozott PTSD tünetekkel hogyan tud az egyház szakszerűen foglalkozni.
A katasztrófák áldozatainak lelki gondozásáról Freiburgban is készült nemrég egy habilitáció (hamarosan az Echter kiadónál fog megjelenni) amely az általam elkészített doktori értekezéssel hasonló témában fogalmaz meg állításokat. Nagyon sok közös pontot találtunk a dolgozatokban, ezeket szívesen kutatnánk közösen tovább. Mivel a Freiburgi intézmény sokkal nagyobb a mienknél, ezért a lehetőségek miatt a témák feldolgozása az általunk vizsgált területeken ott sokkal gazdagabb. A kutatásmódszertanukban szívesebben alkalmaznak interdiszciplináris területeket, illetve az intézmény múltja és professzorainak jártassága ezeken a területeken mélyebb, naprakészebb.
Bízom abban, hogy a jövőben is kapcsolatban maradunk a Freiburgi Egyetemmel, és kutatási eredményeiket az itthoni oktatásban, Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskolán is fel tudjuk majd használni.
Dr. Fodor János
óraadó
[simpleviewer gallery_id=”557″]