A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepét és az Esterházy-kastély kápolnájának búcsúnapját tartották hétfő délután. A kastély Szent Kereszt-kápolnájában ünnepi búcsúi szentmisét dr. Mail József apát-plébános mutatott be.
Szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén két történelmi eseményre, Krisztus keresztjének megtalálására, valamint visszaszerzésére emlékeznek a hívek.
– A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepe 335. szeptember 13-ára nyúlik vissza, amikor Jeruzsálemben felszentelték a bazilikát, amelyet Nagy Konstantin császár emeltetett Krisztus sírja fölé. A Szent Keresztet Nagy Konstantin császár édesanyja, Szent Ilona találta meg Jeruzsálemben. A keresztény hagyomány szerint Szent Ilona kiásatta a kereszteket a Kálvária földjéből. Mindhárom kereszt, Pilátus ítéletei és az INRI-tábla is előkerült, amelyet Jézus keresztjére tűztek. Nem lehetett azonban megállapítani, hogy a három kereszt közül melyik volt Krisztusé, ezért Makárius jeruzsálemi püspök mindhármat hozzáérintette egy halálos beteg asszonyhoz, aki az egyiktől meggyógyult. Így azonosították, melyik Krisztus keresztfája. A Keresztet szeptember 14-én ünnepélyesen felmutatták az összegyűlt népnek. Innen az elnevezés: Szent Kereszt felmagasztalása – ismertette az ünnep történetét dr. Mail József a kastélykápolnát megtöltő híveknek.
Az apát-plébános elmondta, hogy a kereszt a hívek központi jelképe és tartalma, általa nyerhető el a megváltás, a kereszt útján mutatta meg Isten az emberiség iránti végtelen szeretetét.
A kastélykápolna keresztjét, ha jelképesen is, de újra meg kellett találni, ugyanis a szovjet megszállás kezdetén, 1945-ben a kápolnából minden mozdíthatót kihajigáltak az ablakokon, a díszes miseruhákat, a kápolna kegytárgyait, és a keresztet is. Dr. Mail József a keresztről elmondta, hogy a tárgyak további sorsa nem ismeretes, amit tudni lehet, hogy a kápolna oltára a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébánia-templomban van. Az oltár fölött lévő keresztet pedig a Szent István vértanú-templom (Nagytemplom) Mária-kápolnájában őrizték meg.
Az 1990-es években a kápolna freskóit felújították, a keresztet visszahelyezték eredeti helyére, a restaurált kápolnát pedig Europa Nostra díjjal tüntették ki. Akkor még a városi könyvtár olvasóterme kapott helyet. Az Esterházy-kastély 2015-ös felújításával azonban a Szent Kereszt-kápolna is visszakapta eredeti funkcióját. A kápolnában ünnepi alkalmakkor szentmisét mutatnak be, illetve a házasság szentségét is kiszolgáltatják.
pgya
Forrás: http://www.papa-ma.hu/
[simpleviewer gallery_id=”974″]