Az idei esztendőben éppen 25 éve annak, hogy először megrendezték a Szent György-Hegyi Napokat. A rendezvénysorozat az elmúlt évek alatt egyre nagyobb népszerűségre tett szert nemcsak magyarországi, hanem nemzetközi viszonylatban is. Az ország számos pontjáról és külföldről is szép számmal érkeznek a szakmai napra éppen úgy, mint a bortúrákra vagy az ünnepélyes záró Szentmisére.
Ahogyan lenni szokott, az idén is keddi napon, április 25-én volt az ünnepélyes megnyitó, amelyet borverseny követett. Másnap ismét a hegyi kápolnáké volt a főszerep: a Szakrális Nap keretében a résztvevők Cséry Gergő nemesgulácsi plébános vezetésével bejárták a Szent György-hegy kápolnáit. A raposkai oldalon a Szent György kútnál volt a gyülekező, ahol Gergő atya elmondta a bejárás célját: egyfelől ismerkedés a hegy szakrális épített örökségével, másfelől az ünnepi forgatagban megállás, imádság, a lélek Istenhez emelése, ahogyan őseink is betértek egy-egy fohászra ezekbe a kápolnákba. Az első kápolna a raposkai Páduai Szent Antal tiszteletére emelt kápolna volt, majd a Mogyorósi-dűlő Szent Donát kápolnája, a diskai Szent Antal kápolna, a kisapáti Szent Kereszt kápolna – a település árpád-kori temploma – végül pedig a kápolnák királynője, a hegymagasi Szűz Mária tiszteletére szentelt, Lengyel kápolna következett. Az immáron három éve megrendezésre kerülő Szakrális Napon a közel 120 érdeklődő vett részt. Csatlakoztak a tapolcai Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola tanulói közül is néhányan, tanáraik vezetésével. Az egyes kápolnáknál a helyiek várták az érkezőket, hogy a kápolna történetének megismerése és az imádság után megvendégeljék a zarándokokat. Az útvonal kb. 10 kilométert a régi hegyi ösvényeken, dűlő utakon és olykor a szőlő-rendek között tették meg a résztvevők. Az utolsó állomásnál a Lorettói litánia eléneklésével, majd a Hegymagasiak jóvoltából agapéval zárult a nap.
Csütörtökön, Tapolcán a Hotel Gabriella éttermében került sor a „Tapolcai ínyencrandevú borkedvelőknek” elnevezésű vacsorára, ahol a résztvevőknek lehetőségük nyílott a csodás Szent György-hegyi borok és ételkülönlegességek kóstolására. Április 28-án, pénteken a szakmai konferencia keretében adták át a 25 éves jubileum alkalmából a Szent György-hegyért emlékérmeket azoknak, akik az elmúlt évek alatt munkájukkal vagy anyagi áldozatvállalásukkal hozzájárultak a rendezvények sikeréhez. Végül a borverseny eredményhirdetése és az oklevelek átadása következett.
A hétvége a szokásos bor utakkal vette kezdetét. A Hegymagasi, Kisapáti és Raposkai hegyoldalon a polgármesterek vezetésével járhatták be az érdeklődők a hegyen gazdálkodó bortermelők pincéit és kóstolhatták meg boraikat. Vasárnap a Szent György Napok lezárásaként ünnepélyes felvonulással indult a menet a Hegymagasi kultúrháztól a Szászi Pincéig, ahonnan rövid felfrissülés után a Búzaszentelési körmenet indult a Lengyel-kápolnáig. Útközben a négy égtáj felé imádkozva fordultak a hívek Isten irgalmához, hogy áldja meg vetéseinket és ültetvényeinket és adjon kedvező időjárást a termés beéréséig.
Az Szent György-Hegyi Napok jubileumának koronájaként a Lengyel-kápolna előtti szabadtéri oltárnál Dr. Márfi Gyula veszprémi érsek mondott ünnepi Szentmisét. Érsek Atya szentbeszédében Szent György vértanú hitét állította követendő példaként a mai ember számára is. „Szent György csak kiváló ember lehetett, mert hitvány emberről nem szoktak legendák születni”… „Tele van a világ tiszteletével,” – mondta a főpásztor Veszprémben éppen úgy megtalálhatjuk tiszteletét, mint Egyiptomban vagy Cipruson. Országok és városok választották védőszentül, így Anglia és Grúzia is. Oroszországban Moszkva címerében is ott látjuk Szent György alakját. II. Edvárd zászlójára ez volt írva: „Szent Györggyel Angliáért!” A harmadik leginkább tisztelt szent a világon. A középkorban ünnepe olyan jelentős volt, hogy felért megünneplése karácsonyéval. A képzőművészetben is jelen van, gyakoriak a Szent György ábrázolások. „Hitünket nekünk is meg kell vallanunk, mert a kereszténységet ma is üldözik. A vértanúk korát éljük ma is. A világon meggyilkolt emberek háromnegyede keresztény, akit a hitéért ölnek meg.” Beszélt korunk nehézségeiről, – „Európát ma az a veszély fenyegeti, hogy a kereszténység lassan eltűnik. Ebben sajnos mi keresztények is hibásak vagyunk. Valljuk meg őszintén, hogy Krisztus tanítását ma is nehezen tudjuk befogadni a szívünkbe.”
Végül a keresztény erkölcs fontosságát hangsúlyozta, mely alapelveiben megjelenik alkotmányunkban is, de sajnos annak gyakorlatba való átültetése sok esetben nem történik meg. Példaként hozta az élet védelmét a fogantatás pillanatától egészen a természetes halálig. Érsek Atya kiemelte a család fontosságát és elmondta: az élettársi és egynemű párok együttélése nem lehet alternatívája a családnak. A szabadság túladagolása nem vezet jóra. Gondolatait ezzel a felszólítással zárta: „Tiszteljük a többi embert, de igenis ragaszkodjunk a hitünkhöz! Kérjük Szent György közbenjárását, segítsen minket, hogy mi is hitvalló keresztények legyünk, és ezáltal eljuthassunk majd földi életünk után, a dicsőséges feltámadásra.”
A Szentmise után Cséry Gergő atya megköszönte, hogy érsek Úr elfogadta a felkérést és bemutatta a szent áldozatot, valamint megkérte a főpásztort a kenyér és a bor megáldására. Végül Hegymagas Község polgármestere köszönte meg Márfi érsek úrnak, hogy elfogadta a meghívást és köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a jubileumi ünnepség szervezésében és lebonyolításában bármilyen módon részt vettek, segítettek.