A VI. Fekete Madonna Zarándokvonattal Ajkáról 30 hittanos gyermek és 4 felnőtt kísérő utazott Lengyelországba.
A zarándokvonat lelki vezetői: Excellenciás és Főtisztelendő Tamás József gyulafehérvári segédpüspök, fr. Urbán Erik csíksomlyói templom igazgató-érseki helynök ferences szerzetes, P. Bátor Botond pálos szerzetes és Csermely M. Irén Boldogasszony Iskolanővér.
Nagy izgalommal vártuk a buszt hajnali 3 órakor, amely Budapest, Nyugati pályaudvarra vitt bennünket, majd megkerestük a számunkra kijelölt D kocsit. A hosszú utat ismerkedéssel, a szép táj, megfigyelésével vonatrádiózással töltöttük, melyen imádságok, tájékoztatók, zarándok énekek hangzottak el. Párkánynál nem csak népviseleti ruhába öltözve vártak, hanem házi pálinkát és pogácsát kínáltak az utasoknak. Fáradtan, de vidáman érkeztünk meg szálláshelyünkre a II. János Pál pápáról elnevezett zarándokházba.
Másnap a zarándokháztól vonultunk a Szent László ereklyével a Fekete Madonna kegykápolnába. Itt a Mária élő koronájához vitt képek átadására került sor. A zarándokok tábláját a fiataljaink vitték, majd szentmisén vettünk részt, melyet a velünk utazó magyar atyák mutattak be. Este imádságos programok és gyertyás körmenet következett melyen Pálmai Árpád egyházzenész karnagy vezette az énekeket, melynek végén „égi áldást” is kaptunk hatalmas viharos eső formájában.
A következő nap reggeli imával és előadásokkal kezdődött. Nagy meglepetésünkre a templom előtti téren találkoztunk Soltész Miklós államtitkár úrral, aki közvetlen szeretettel játszott gyermekeinkkel. Sűrű programmal folytatódott a nap: Popieluszko szobor, ima a katyni és szmolenszki áldozatok emlékművénél, melyet püspöki szentmise követett, melynek zárásában megáldották a magyar Fekete Mária kegykép koronáját és sorfalat álltunk a Márianosztrára induló futók csapatának. Az est fénypontja a kegykép előtti magyar-lengyel rózsafüzér, amelyben fiataljaink voltak az előimádkozók.
Az utolsó napon minden zarándok az ajándékba kapott Szent László év feliratú pólóban indult Krakkóba. A vonatról leszállva énekkel és imával indultunk a Mária templomig. Útközben a város lakói vidáman integetve üdvözöltek bennünket, a torony tetejéből magyar zászlót lengették melyet a zarándokok meghatódva tapssal köszöntek meg. A templomban Nagyméltóságú Dr. Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke köszöntött és vezette imádságunkat, majd ámulva szemléltük a szárnyas oltár megnyitását. Ezt követően a Wawelban részt vettünk a legszentebb áldozat bemutatásán, melyen több lengyel és magyar közjogi méltóság is részt vett.
A délutáni szabad programot követően énekelve fájó szívvel indultunk vissza a vonathoz zarándok társainkkal együtt.
Élménybeszámolókat fogadott a vonatrádió stúdiója, csoportunkból néhányan személyesen is felvállalták, hogy elmondják a közösségnek legszebb pillanataikat.
Sok szép emlékkel, hitünkben megerősödve, újabb barátokra lelve érkeztünk haza a gyermekekkel. Mindezek mellett nagy dicséretekkel, melyeket az úton a zarándokoktól kaptak, hogy milyen fegyelmezettek, kitartóak és lelkesek voltak zarándok utunk elejétől végéig. Buszról leszállva is ezt énekelték: „Madonna, Fekete Mária, fogd meg jól a kezünket! Madonna Fekete Mária, védd Hazánk és egyházuk!…”
Mészárosné Torma Beáta és Kövesiné Pasinszky Anna Magdolna hitoktatók