„Pálosan szép az élet – Pálos rendtörténeti vándorkiállítás” címet viseli az a rendkívüli – egy autóbuszban – helyet kapott tárlat, amely az elmúlt hétvégén érkezett Veszprémbe. A Boldog Özséb rendalapító halálának 750. évfordulóján útra kelt busz járt már határokon innen és túl, Veszprémbe Badacsonytomajról érkezett és Erdélybe megy tovább, hogy végül a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson fejezze be a több mint másfél éves utazást.
A pálos rend az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, amely a mai napig működik. A rendet Boldog Özséb esztergomi kanonok alapította, amikor 1250-ben egyesítette a Patacs-hegyi és a pilisi remetéket. A rend központja jelenleg a lengyelországi Częstochowában, a Jasna Góra-i kolostorban van, a magyar tartomány székhelye pedig Pécsett.

A Veszprémbe július 30-án, pénteken érkezett kiállítást a Veszprémi Főegyházmegye nevében Szabó János gazdasági helynök köszöntötte, aki a megnyitón felidézte a pálosok történetét, illetve megemlítette, hogy a főegyházmegye területén is számos emléket őrzünk a rendtől. Így a Nagyvázsony melletti Szent Mihály-kolostor kövei is a pálosoktól származnak, ám a kolostor törökdúlás áldozata lett. Kiemelte,  hogy azt tapasztaljuk, hogy  „egyre nagyobb a zaj kívül is, belül is körülöttünk”, azt kívánta, hogy „mindenki találja meg a csend azon szigeteit, ahol Istennel találkozhat, így ezen a kiállításon is a város közepén egy rövid időre elcsendesedhetnek a látogatók.

Hegedűs Barbara alpolgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy a szerzetesrendekről egy zárt világ jut leginkább eszünkbe, miközben a tudás, az innováció, a hit és a nemzeti tudat őrzői voltak a történelemben, és azok ma is. A pálosok abban is példát mutatnak, hogy miként lehet megőrizni és bemutatni hagyományainkat – hangsúlyozta ki az alpolgármester.

A kiállítást Puskás Antal, a pálos rend tartományfőnöke nyitotta meg. A kiállítás létrejöttében párhuzamot vont Szent Maximilian Kolbe életével – a kapucinus atya, aki a lengyelek vértanúja, önként vállalta a halált egy kétgyermekes családapa, Franciszek Gajowniczek helyett,  1941. augusztus 14-én, 47 évesen hunyt el az auschwitzi koncentrációs táborban – hiszen ő volt az, aki korát megelőzve rádiót telepített például a kolostorba; úgy vélte, Isten üzenetét el kell juttatni mindenhova. Ezt a szemléletet kívánják ők is követni tevékenységükkel.

A kiállításmegnyitón Zsilinszky Cecília Mária énekeket énekelt és a Veszprémhez kötődött pálos – Ányos Pál versét osztotta meg a hallgatósággal.

A tárlat – amely ingyenes – augusztus 6-ig tekinthető meg a hotel előtti parkolóban naponta 10 és 18 óra között.

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »