Gentiana Mburimi az Albán Köztársaság Budapesti nagykövetségének ügyvivője, Naser Idrizi a Koszovói Köztársaság budapesti nagykövetségének követ tanácsosa, valamint Hafuzi Avnija Albánia pécsi tiszteletbeli konzuljának jelenlétében áldotta meg Bakos Frigyes plébános Ajkán a Jézus Szíve templomban 2022. szeptember 11-én, vasárnap ¾ 10 órától bemutatott szentmise keretében azt a gránittáblát, melyet Kalkuttai Szent Teréz szentté avatásának hatodik évfordulója alkalmából adományoztak az ajkai templomnak. A felavatott vésett gránittáblán „Az élet himnusza” olvasható Kalkuttai Szent Teréztől. Az emléktábla felállítását az Albán Köztársaság pécsi tiszteletbeli konzulja, a Szent-György Lovagrend tagja Hafuzi Avnija kezdeményezte és valósította meg.
Bakos Frigyes esperes plébános prédikációjában szép ünnepnek nevezte azt a napot, melyen az Albán Köztársaság konzulja elhozta hívei számára Teréz anya emléktábláját. Felidézte Kalkuttai Teréz anya életét, aki albán szülők gyermeke volt és egész életében szerzetesi hivatásra vágyott. Eljutott Indiába, ahol a szegények és betegek gondozásában találta meg az Isteni szolgálat lényegét. Példát adott a szenvedők gondozására. Szent Teréz életpéldája bizonyítja Jézus szavait: amit egy emberrel tesztek a legkisebbek közül, azt velem teszitek. Ma olyan világban élünk, amikor a gyűlölet elválaszt minket egymástól. Ha békesség él az emberi szívekben és lelkekben, akkor lesz boldog élet itt a földön. Kalkuttai Teréz anya szerényen élt, a Nobel- díjért járó pénzösszegből házakat épített, hogy minél több ember szolgálatára tudjanak lenni. Halála után gyásznapot rendeltek el a hindu vallású Indiában, mert még ők is megérezték a belőle kiáradó szeretetet. Példát adott, hogy minden emberben meglássuk Krisztust, hogy az emberekben is Őt szolgáljuk. Bakos Frigyes esperes homíliája végén kérte, hogy szoros szövetség legyen az albán és a magyar nép között, hogy mint két testvér fordulhassunk ugyanahhoz a példaképhez, akinek béketörekvéseit követnünk kell.
Figyes atya megáldotta a templomban felállított emléktáblát, melyet Gentiana Mburimi asszony az Albán Köztársaság budapesti nagykövetségének ügyvivője, Naser Idrizi úr Koszovói Köztársaság budapesti nagykövetségének követ tanácsosa és Hafuzi Avnija az Albán Köztársaság tiszteletbeli pécsi konzulja leplezett le.
Gentiana Mburimi örömét fejezte ki, hogy sokan vettek részt az ünnepségen. Röviden megemlítette Teréz anya származását. Kiemelte azt a szeretetet, amit gyerekkorában kapott a családjától és adott tovább a világban. Istenbe vetett szeretete segítette feladataiban. Elmondta, hogy Magyarországon található egy olyan ház, melyet Teréz anya hozott létre, hogy segíteni tudjanak a rászorulóknak. Kihangsúlyozta, hogy Teréz anya szentté avatásának napja szeptember 5.-e, a világ szeretetnapja, a szegények napja világszerte. Ahhoz, hogy jó emberek lehessünk, hogy egy jó világ teremtessen, nekünk is hinni kell az Istenben – fogalmazott az Albán Köztársaság budapesti nagykövetségének ügyvivője.
Naser Idrizi beszédében kiemelte, Teréz anya szentté avatásának hatodik évfordulója alkalmából megtiszteltetés számára, hogy itt köszöntheti az ünnepség vendégeit és résztvevőit. Hozzátette: Az albán nemzet számos nagyszerű személye között a legkiemelkedőbb Teréz anya volt. Tisztelgünk Teréz anya elkötelezettsége, munkássága előtt a világban végbe vitt humanitárius tevékenységéért. Igazi misszionárius, embertisztelő, akinek meggyőződése volt, hogy csak a szeretet által jöhet létre egy jobb világ – mondta a Koszovói Köztársaság budapesti nagykövetségének követ tanácsosa. Teréz anya meggyőződése szerint albán volt, de részben indiai, részben európai. Egy igazi világpolgár. Aki nem kért gazdagságot, virágzó életet, mindig egyszerű, hétköznapi életet élt. Ezáltal minden vallás, minden nemzet, minden hit részese lett – fogalmazott.
Az eseményt -más hivatali elfoglaltságai miatt- nem tudta megtisztelni személyes jelenlétével Soltész Miklós államtitkár, ezért levélben köszöntötte az ünneplőket. Megköszönte, hogy az emléktábla- avatás fővédnökének őt kérték fel. Mosolyogjatok egymásra, férjetekre, feleségetekre, gyermekeitekre, válogatás nélkül minden embertársatokra, ez segít majd abban, hogy kibontakoztassátok egymás iránti szereteteteket- írta levelében Kalkuttai Szent Teréz gondolatait felidézve az államtitkár. Majd úgy folytatta: Teréz anya is szeretetet, jóságot sugárzott, miközben rendíthetetlenül azon munkálkodott, hogy jobb és szebb hellyé tegye a világot. Emberek millióinak lett példaképe. Soltész Miklós levelében köszönetet mondott azért, hogy Kalkuttai Teréz emlékét megőrzik, ápolják és örökül adják az utókornak. Kövessük az ő önzetlen szeretetét, tanúságot téve hitünkről.
Dorner László, Ajka város alpolgármestere köszönetet mondott Hafuzi Avnijanak és a Szent-György lovagrendnek, hogy Ajkát választották a tábla felállításának helyszínéül. Bakos Frigyes plébánosnak azért, hogy befogadta a templomba az emléktáblát.
Hafuzi Avnija szerint Teréz anya a legismertebb albán nő az egész világon. Élete során, sok helyen nyomot hagyott maga után elősorban a szegénységben élő emberek támogatójaként. Kihangsúlyozta, hogy Szent Teréz mindig megmaradt egyszerű embernek, istenhívőnek. 1979-ben, mikor Teréz anyának ítélték a Nobel-díjat megkérdezték tőle, hogyan tehetjük jobbá a világot, Teréz anya nagyon egyszerűen válaszolt: menjünk haza és szeressük a családot – idézte fel a tiszteletbeli pécsi konzul. Elmondta, hogy Teréz anya először Lékai László bíboros úr meghívására érkezett Magyarországra. Másodszor 1989. június 16-án érkezett hazánkba négy nővér társaságában. 1990-ben Budapesten telepedtek le nővérei. Megosztotta gondolatait arról is, hogy miként jött az az ötlete, hogy Ajkán, a Jézus Szíve templomban kerüljön felállításra Teréz anya emléktáblája. 2021. augusztus 14-én Fekete István emléktáblájának koszorúzásán járt Ajkán, ekkor merült fel benne, hogy Teréz anya emléktábláját itt kellene elhelyezni. Majd visszautalt arra az eseményre, amikor 2010-ben a vörösiszap tározó megsüllyedt és a vörösiszap kiömlött, ő maga is részt vett az emberek megsegítésében. Azt a látványt, amit akkor látott soha nem tudja elfeledni. Akkor jutott eszébe Teréz anya. Majd megköszönte Bakos Frigyes esperes plébános úrnak, hogy támogatta ötletét, és helyet adott templomában az emléktábla felállításának. Elmondta, hogy a gránittáblára Teréz anya bölcs mondásait vésette rá, melyet a szent „az élet himnuszában” fogalmazott meg.
Az eseményt megtisztelték még jelenlététükkel: Morenth Péter Lesothoi Királyság tiszteletbeli konzulja, Entz Boldizsár Ghána tiszteletbeli főkonzulja, Galambos Attila Észak-Macedónia tiszteletbeli konzulja, Fenyvesi Zoltán volt országgyűlési képviselő, a Szent-György Lovagrend tagjai, Rieder András az ajkai Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola igazgatója, az iskola pedagógusai és diákjai. Az albán és a koszovói diaszpóra tagjai, valamint az ajkai hívek.