A Városi Művelődési Központ aulájában kulturális műsor keretében nyitották meg a Szilágyi Erzsébet Keresztény Általános Iskola életét bemutató kiállítást.

Némedi Lajos

Némedi Lajos alpolgármester nyitotta meg a Szilágyi iskola múltját, jelenét bemutató tárlatot a VMK-ban. Véleménye szerint iskoláink a magyar társadalom lámpásai. Veszprém elmúlt évszázadaiban kiemelt jelentősége volt a katolikus egyháznak, és az általa képviselt értékrendnek. Morális válsághelyzetben az egyházi értékrend, az egyház gyökerei, elvei jelentenek fogódzót. Ezért van nagy szerepük a katolikus iskoláknak, vélte a városatya.


Halmay György

Az iskola vezetője, Halmay György rövid köszöntőjében felelevenítette az iskola, és ezzel a magyar katolikus oktatás történetét Szent Gellérttől a 13. századi veszprémi főiskolán keresztül a mai Szilágyi iskola elődjének, az angolkisasszonyok intézetének alapításáig. Az 1860-as tanévben kezdték el az oktatást Veszprémben az angolkisasszonyok intézetében. A kommunista hatalomátvétel után, 1949-ben államosították az iskolát, amely 2000-ben került újra egyházi fenntartásba. Az iskola nevében található keresztény jelző arra utal, hogy nem csak katolikus, hanem evangélikus és református diákokat is tanítanak az intézményben. Az igazgató szerint az iskola missziója, hogy a hagyományokat tisztelő nemzeti értékrendet felvállaló konzervatív értékeket átadják.

Ez a sokszínű iskola mutatkozott be régi dokumentumok, fotók, rajzok formájában. A kiállítás megnyitóján fellépett az intézmény harangegyüttese, valamint a méltán híres Szilágyi Tánccsoport.

A tárlat a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége támogatásával jött létre.

Az iskola rövid története

Az Angolkisasszonyok alapítónője, Ward Mária – aki az angol katolikus egyház véres üldözésének idején, a XVI. század végén született Angliában – egész életét annak a nagy feladatnak szentelte, hogy az emberekben fölébressze és növelje Isten szeretetét, s őket a keresztény életmódra segítse.

Ranolder János veszprémi püspök lelkében fogant meg a terv, hogy székvárosában és egyházmegyéje más, nagyobb helységében, sőt még Pesten is otthont teremtsen a nőnevelésnek. Több ezerre tehető azoknak a magyar nőknek a száma, akik ezekben az intézetekben nyertek képzést. Az iskola célkitűzése volt a női jellem legszebb vonásainak kialakítása: a szülők, egyházi és világi elöljárók, embertársak tisztelete, a maga és embertársai igényeinek, jogainak kiküzdése még áldozatok árán is. Hitben, erőben, erkölcsében tiszta, magyarságában öntudatos leánylelkek kialakítása, hogy családi otthonukban vagy más területen mintaszerűen be tudják tölteni hivatásukat. Tanítsák a magyar gyermeket, de úgy, hogy szívük mindig élő tabernákulum legyen, melyben az Úr Jézus lakozik. Ez a program nemcsak akkor volt modern, de nagyon sok vonatkozásban még a mai világban is helytálló.
A szépen gondozott kertben álló főépület ma az Ipari szakközépiskolának ad helyet. Az angolkisasszonyok temploma (ma Regina Mundi, Világ Királynéja-plébániatemplom) neogót stílusban szintén 1860-ban épült.

A huszadik század gyorsan fejlődő gazdasági életébe mindig több munkaerő kapcsolódott be, s ez szükségessé tette a nők gyakorlati képzését. Veszprémben is érezhetővé vált egy olyan iskola hiánya, mely az általános műveltség mellett az erősen kibontakozó gazdasági élet igényeit is kielégíti. Hosszú előmunkálatok után Dr. Rott Nándor megyéspüspök és Ghimessy Mária főnöknő közreműködésével végre 1918 őszén megnyílt az angolkisasszonyok intézetében a római katolikus női felső kereskedelmi iskola.

1949-ben államosítják az iskolát. A rendszerváltás után indult a Szilágyi Erzsébet Általános Iskolában katolikus osztály. 2000-ben került az intézmény egyházi fenntartásba.

forrás: http://www.szilagyiveszprem.hu/iskolankrol

Szerző: Pethő Imre | Fotós: Kovács Bálint | 
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »