Dr. Udvardy György veszprémi érsek 2022. augusztus 28-án búcsúi szentmisét celebrált a pölöskei Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templomban, majd ezt követően megáldotta a Magyar Falu Program három pályázata keretében, összesen 70 millió forintból teljesen megújult plébániát. Az ünnepélyes eseményen közreműködött a búcsúszentlászlói templom Szent László Kórusa és a Zala Brass fúvósegyüttes.
A veszprémi főpásztor így fogalmazott a közös ünnep elején: „Búcsúünnepet ülünk, Boldogságos Szűz Máriának segítségét, anyai oltalmát kérjük és ebben bízhatunk. Ő anyai oltalmával véd bennünket, magához vonz, terelget bennünket és ezen a búcsúi ünnepen van lehetőség a plébániaközösség felújított épületét megáldani. A plébániaépület egyszerre hivatal, egyszerre közösségi tér és ugyanakkor a plébánosnak a lakása is, ami most ebben az esetben inkább csak vágy, mint tényleges funkciónak a megjelölése. Ugyanakkor örülni kell, hogy ez az épület ilyen szépen megújulhatott és hiszem azt, hogy mind Máriának az oltalma, mind pedig ez az erőfeszítés, ami a plébániaépület megújításával megtörtént, ez a közösség javát szolgálja. Hálát adok ezért az ajándékért, és kérem a plébániaközösség minden tagjára a Boldogságos Szűz Mária anyai oltalmát.”
A szentbeszédben három gondolatot fejtett ki a veszprémi érsek: A Boldogságos Szűz Mária, az igének hajléka, a Szentlélek temploma, ügyes-bajos dolgainknak oltalmazója.
Elhangzott: „Erőt akarunk meríteni a Boldogságos Szűz Mária példájából: befogadni az Isten igéjét, együttműködni a Szentlélekkel és megtenni azt, amire a Szentlélek indít bennünket.”
Az érseki szentmisét követően, a plébániaépület átadóján Tódor Szabolcs plébános így fogalmazott: „Amikor idejöttem, és megláttam, belsőleg hogyan néz ki a templom, s a plébánia, elszomorodtam, és azt mondtam a kedves híveknek: ha valaki erre jár, és azt kérdezi, ki a plébános, nem én vagyok. Most örömmel állok itt, hiszen az együttes erőnek, a sok-sok munkának, áldozatnak, anyagi segítségnek, támogatásnak és az isteni áldásnak köszönhetően mindkét épület megújult. Ha valaki kérdezi, már mondhatják, hogy én vagyok a plébános.”
Az ünnepségen Nagy Bálint, a térség országgyűlési képviselője, az Építési és Beruházási Minisztérium beruházásokért felelős államtitkára elmondta: „Az egyház ezzel a fejlesztéssel is bizonyítja, hogy „jó gazdája” nemcsak a beruházások előkészítésének, lebonyolításának, hanem a plébániák, a közösségi élet szervezésének is. A vidéki életben különösen fontos a közösségépítés, és egy faluban a közösségi funkciókat ellátó plébánia épülete és udvara nagy érték tud lenni. Különösen olyan emberközpontú és vendégszerető plébános vezetése alatt, mint főtisztelendő Tódor Szabolcs atya. Kívánom, hogy a megújult plébánia sok vidám, közösségi rendezvénynek legyen helyszíne!”
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára beszédében így fogalmazott: „Az elmúlt évtizedben 1500 közösségi ház és plébánia épült vagy újult meg szerte a Kárpát-medencében, köztük most a pölöskei is. A következő nem könnyű időszakban is legyenek kitartóak a kereszténységben, a közösségépítésben, mert ha közösség épül, akkor bármit kibírunk. A kormány meg tudja adni a segítséget az építkezéshez, de azt tartalommal megtölteni az önök feladata, felelőssége. Szabolcs atyát ismerve nem hiszem, hogy ebben híján lennének.”
Pölöske polgármestere, Tóth Tivadar elmondta: „Megújult a templom, a plébánia, szépen rendbe tettünk mindent.” A polgármester megköszönte a Kormánynak, hogy gondolt a vidékre, s a jelentős támogatások révén lehetőséget biztosított a kistelepülésen élők számára a jobb, minőségibb életre.
A plébániaátadót agapé (szeretetvendégség) követte.
Szerző/ fotó: Halász Gábor