Az Úr otthona és a Mennyország kapuja – templomok a Veszprémi Főegyházmegyében címmel nyílt kiállítás Várnai Péter címzetes prépost tollrajzaiból és akvarelljeiből a Szaléziánumban, február 29-én, szombaton.
A kiállítás Udvardy György érsek nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy mi jelent, mit jelenthet számunkra a templom. A templom egyrészt egy épület, ami magán hordozza azoknak a lelkesedését, a bátorságát, az erejét, az erőfeszítését, a hitét, akik valamikor eldöntötték, hogy templomot építenek. A templom magán hordozza egy adott kornak, kultúrának, időszaknak a jegyeit, a stílusát, a legtöbb templomra úgy is tekintünk, mint történelmi szempontból is jelentős alkotásokra. Sokkal fontosabb azonban az, hogy templom kultikus hely. Régi mondás, hogy két csodálatos dolog van a világon: az egyik, amit az Isten ad az embernek, ez a természet, a másik pedig, amit az ember ad az Istennek ez pedig a templom – emelte ki a főpásztor.
Mindannyiunknak van személyes kötődése a templomhoz, legfőképpen az a hely, ahol felnőttünk, ahol beléptünk a hitbe, de nemcsak nekünk, hanem egy egyházmegyének is megvan a sajátos karaktere a templomaiban. Ezek az épületek kifejezik az adott kor emberének hitét, társadalmi helyzetét, de anyagi lehetőségeit is – fogalmazott. Gondoljunk arra, hogy a legtöbb templom valamelyik kegyúrnak az adományából vagy gondoskodásából jött létre. Ugyanakkor a templom hatással van arra a krisztusi hitre, amit megjelenítenek és elérhetővé tesznek, ahol legfőbb tevékenységét végzi a hitét megélő ember. A templom mindig a hitről beszél. A főpásztor köszönetet mondott Várnai Péter atyának az ötletért és munkájáért, hogy elkészítette a templomrajzokat, s ily módon az egyházmegye hitét, kultúráját és történelmét közelebb hozta hozzánk.
Várnai Péter 1958-ban született, 40 éve rajzol. 1989-ig építészként dolgozott, majd 1994-ben pappá szentelték. 2011-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetését, 2018-ban Mindszenty-emlékérmet kapott. Papi szolgálata idején a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen egyetemi lelkészként, majd egy évtizedig a XIII. kerületi Árpád-házi Szent Margit plébánia plébánosaként szolgált. Súlyos betegsége miatt 2017 nyarától nyugállományban van.
Péter atya elmondta, hogy a rajzok eleinte akvarelltechnikával készültek, aztán rátalált az ecsetfilcre. Személyes emlékei mellett a képeket fotókról álmodta papírra. A Veszprémi Főegyházmegye templomai mellett az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye templomairól is készültek már művek, de a Debrecen-nyíregyházi, a váci, a győri és a kaposvári egyházmegyék szakrális épületei is készülőben vannak.
A megnyitón közreműködött Zsilinszky Cecília, valamint Gaál Gabriella és Sára. A tárlat, melyen közel száz alkotás tekinthető meg, a Szaléziánum nyitvatartási idejében ingyenesen tekinthető meg április közepéig.