Boldog Gizellát, a Veszprémi Főegyházmegye társvédőszentjét ünnepelték a veszprémi Szentháromság téren, ereklyéjének jelenlétében, május 10-én, vasárnap délelőtt.
Közel két hónap után először mutatott be hívek jelenlétében szentmisét dr. Udvardy György veszprémi érsek. Vele együtt koncelebrált dr. Takáts István érseki helynök, Nagy Károly c.apát, kanonok, főszékesegyházi plébános és Felker Zsolt káplán.
A szentmisén részt vett Porga Gyula Veszprém polgármestere is családjával. A résztvevő hívek nagyon fegyelmezetten tartották be a járvány miatti előírásokat, mindenki maszkban ünnepelt, valamint a szükséges távolság megtartásával kapcsolódtak be a szentmisébe. A főpásztor rendelkezése szerint a 65 év felettiek a televízió és az internet segítségével tudtak a szentmise ünneplésébe bekapcsolódni.
A bevezetőben Udvardy György érsek megemlékezett a távollevőkről, köszöntötte a főegyházmegye híveit, papságát, időseket, fiatalokat, családokat és egyedül-lévőket, majd külön is megemlítette, kik azok, akik nem tudtak személyesen részt venni e rendkívüli ünnepen. Elsőként Michael August Blume apostoli nunciust említette, aki a Gizella napi szentmise szónoka lett volna, majd Márfi Gyula nyugalmazott érseket köszöntötte, aki veszélyeztetett kora miatt a televízión keresztül tudta követni a szentmisét, és végül Gizella királyné kapcsán Veszprém testvérvárosát, Passaut említette, melynek küldöttsége minden évben jelen van az ünnepen. A főpásztor kiemelte: „ünnepelni akarunk, hiszen az ünnep éltet minket, és az ünnep sokszor megkívánja, hogy megküzdjünk magáért az ünnepért. Identitásunknak elválaszthatatlan része, Boldog Gizellát, keresztény életünk, létünk kezdetének alakítóját ünnepeljük, és adunk hálát az Ő személyéért. Örüljünk, hogy van lehetőségünk arra, hogy ilyen módon megvallhatjuk egymás felé is hitünket és elköteleződésünket a krisztusi életben.”
Szentbeszédében a főpásztor örömét fejezte ki, hogy újra lehetőség nyílott a közös ünneplésre ilyen hosszú idő után, amikor is az eltelt idő alatt mindenki igyekezett a lehető legjobban megélni a maga keresztény életét. Hangsúlyozta, hogy az ünneplésben benne van a múltunk, a gyökereink, benne vannak a közösen átélt élmények, a múlt eseményei, benne vannak a küzdelmek, benne vannak a kudarcok, a remények, az egész együvé tartozásunk, néphez, nemzethez, kultúrához. Az ünnep az, ami méltósággal ajándékoz meg bennünket. S az ünnep az, ami a jövőre irányítja tekintetünket. Habár sok mindent elveszítettünk a járvány kapcsán, de még többet veszítünk, hanem akarunk gyökereinkben megerősödni. Ez az ünneplés, Boldog Gizella példája azonban bátoríthat bennünket, erőt adhat ilyen körülmények között is. György érsek kiemelte, hogy mennyire fontos volt Boldog Gizella hitvesi támogatása Szent István király mellett uralkodása során, az új rend, az új kultúra kialakításában, a jóért való küzdelemben. Példa számunkra Boldog Gizella, hogy készek legyünk küzdeni a jóért, másokért.
A főpásztor beszédében megemlítette a járványidőszak „hőseit”, az egészségügyi dolgozókat, a pedagógusokat, akik Gizellához hasonlóan készen állnak a küzdelemre, a közösség szolgálatára. Ha a jóért megküzdünk, akkor kialakulhat az egymásért való szolgálat öröme – mondta. A járványhelyzettel kapcsolatban is sok bizonytalanságról lehet hallani. De egy biztos! Nem engedhetünk annak – emelte ki György érsek -, hogy a következő időszak kultúráját, társadalmi érintkezését a félelem, az izolálódás, vagy éppen a bizonytalanság és a bizalmatlanság határozza meg. Ebben nekünk keresztényeknek óriási a felelősségünk, mondta. Most így egymástól távolságot véve is, arcunkat eltakarva is, arra készülünk, és arra gondolunk, hogy az a jövő, amiben benne van az Isten, az emberhez méltó jövő legyen. S ehhez legyen bátorságunk küzdeni a jóért, küzdeni a krisztusi emberért, küzdeni egymás szolgálatáért. Adja Isten, hogy Boldog Gizellát ünnepelve, erősödjünk szolgálatunkban, erősödjék Főegyházmegyénk a maga apostoli küldetésében, s abban a készségben, hogy mindent megteszünk a krisztusi emberért. Ahogyan a lehetőségek ezt számunkra biztosítják, sőt, talán még azt is lehet mondani, hogy ahogyan tudjuk ezeket a korlátokat feszegetni annak érdekében, hogy a krisztusi ember boldogan, szabadon, békében tudjon élni.
A szentmise áldása előtt a főpásztor imára hívta a híveket a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusért, melynek áthelyezése miatt különösen is fontos az imádság a felkészülés során.
György érsek örömmel osztotta meg a hívekkel tapasztalatát az Eucharisztia kiosztásáról, hiszen megrendítő volt számára, hogy ilyen megrendült és örömteli szemeket látott, amikor szentáldozáshoz járultak a hívek. Reményét fejezte ki, hogy a járványügyi előírások lehetőséget adnak a továbbiakban is az Eucharisztia ünneplésére és szentáldozásra. A főpásztor elmondta, hogy ez a szentmise megerősítette abban, hogy Eucharisztia nélkül elgyengül az ember. A Vele való találkozás pedig örömet és reményt ad.
A szentmise visszanézhető az érsekségi YouTube csatornán: