Vasárnap tartották a Ferences templom búcsúját. A ferences rend a 15. században telepedett meg Pápán, s bár viszontagságos volt évszázadokra visszanyúló történetük, a város lakói szerették őket, barátoknak nevezve Assisi Szent Ferenc rendjének barna csuhás tagjait.
A Barátok templomának is nevezett Isten háza a Fő téri plébániához tartozik, ahol heti két alkalommal tartanak szent misét.
Kisboldogasszony napját, Boldogságos Szűz Mária születésének ünnepét minden év szeptember 8-án, vagy valamelyik hozzá közel eső vasárnapon tartanak. Azért lett szeptember 8-a az ünnep, mert ezen a napon szentelték fel azt a jeruzsálemi templomot, amely azon a helyen van, ahol a hagyomány szerint Szűz Mária született. A pápai ferences templomot Szűz Mária tiszteletére szentelték, ezért tartjuk a búcsút Mária napján. Egy templomnak két ünnepe van: a búcsú és a felszentelése. A felszentelésének időpontját nem tudjuk pontosan. 1942-ben készült el a templom teljes felújítása, akkor újraszentelték – mondta el kérdésünkre dr. Mail József apát-plébános.
A búcsú alkalmából az I. világháború áldozatairól is megemlékeztek a hívek, megkoszorúzva a templom külső falában található, illetve a templom belsejében található ferences szerzetesek emléktábláit. Külső emlékművet – amely a pápai hősökről emlékezik meg – dr. Mail József a szentmise előtt megkoszorúzta, majd a belső emléktáblákat a szentmisét követően koszorúztak meg. Az első világháborúban több pápai ferences atya halt meg, róluk szól az első tábla, neveiket felsorolva: fr. Ányos Elek (29 éves), fr. Greguss Celzus (24), fr. Galbicska Gilbert (30), fr. Kiss Rúpert (37), fr. Soós Gutbert (30), fr. Schrammel Timót (27). A tábla alján a következő felirat olvasható: Szép és dicső a hazáért meghalni!
A második tábla pedig fráter Dollencz Alfréd misszionáriusról szól, aki szintén magyar ferences volt, a Szentföldön teljesített szolgálatot, az örmény népirtásban vesztette életét, vértanú lett. Elhunyt 1920. január 23-án.
Dr. Mail József apát-plébános elmondta, hogy azért tartotta fontosnak a megemlékezést az első világháborúban elesett hősökről, áldozatokról, mert ezek az emléktáblák – amelyeknek fő funkciójuk az emlékeztetés – kikoptak a köztudatból, nem találhatóak meg jelenleg a pápai leírásokban.
pgya
Forrás: papa-ma.hu
[simpleviewer gallery_id=”970″]