20. századi fuldai ötvösmunkák Veszprémben II. (az ún. „fuldai kehely”)
1912. december 10-én ünnepelte Hornig Károly veszprémi püspök pappászentelésének 50 éves évfordulóját, az aranymiséjét. Erre az alkalomra a veszprémi székeskáptalan egy díszes aranykelyhet ajándékozott a főpásztornak, amely a veszprémi egyházmegye papságának emlékezetében „fuldai kehelyként” vagy „Hornig-kehelyként” maradt fenn. A műtárgy a kehelyhez tartozó paténával a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjteményben a 89.109.1-2 leltári szám alatt található.
Az ötvösmunkát a Rada-úrmutatóhoz hasonlóan a fuldai Wilhelm Rauscher készítette 1912-ben. Nem véletlenül esett a káptalan választása a fuldai ötvösre, hiszen két évvel korábban a monstrancia az ordináriust teljesen lenyűgözte. A káptalan nevében átadott ajándék adminisztrációs és szervezési feladatait Rada István kanonok intézte, hisz neki volt más korábban is tapasztalata a kivitelező céggel. Hasonlóan az úrmutatóhoz, ez a kehely is feltűnik később a Rauscher-katalógusokban.
A kehely talapzatán ez a kronosztikon olvasható: „Pro IVgI pIetate et DeVotIone anno qVInqVagenarII aVreI presbyteratVs Carolo e L. B. HornIg VoVent et offerVnt CanonICI VeszpréMIenses”. A kiemelt betűk az 1912-es évszámot adták ki, Hornig főpásztor aranymiséjének évét.
A kehely talapzatán a veszprémi egyházmegyéhez és a bíboros személyéhez köthető szentek és ábrázolások vannak. Látható a székesegyház védőszentjének, Szent Mihály arkangyalnak győzedelmes alakja, az egyházmegye védőszentje: Szent Anna, aki a kis Szűz Máriát tanítja. További ábrázolásként feltűnik Hornig püspök védőszentje, Borromei Szent Károly; Szent Imre herceg liliommal, aki Veszprémben tette le tisztasági fogadalmát; Boldog Margit, aki életét a veszprémi egyházmegye területén élte le életét. A Visitatio, Szűz Mária látogatása Szent Erzsébetnél ábrázolása a téma és a korabeli fennmaradt leírás miatt figyelemre méltó.
A korabeli híradás szerint a kehely alján az „Annuntiato: Isten Fiának, Jézusnak megtestesülésének hírüladása Gábriel főangyal által Szűz Máriának” látható. Az illusztráció a székeskáptalan figyelmességét tükrözi, ugyanis Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén szokta Hornig püspök édesanyja, Kopics Mária a névnapját ünnepelni.
A kehely felső részén az apostolok vonalas vésett képei láthatók, a tizenegy tanítvány és Szent Pál apostol.
- Szent Péter kulcsokkal és könyvvel
- Szent János apostol kehelyben kígyóval
- Szent Fülöp keresztel és könyvvel
- Szent Máté L-formájú derékszögelővel és nyitott könyvvel
- Szent Tamás lándzsával
- Szent Bertalan késsel
- Szent Jakab (ifjabb) apostol kallózófával
- Szent Júdás Tádé apostol bárddal
- Szent András apostol András-kereszttel
- Szent Simon apostol fűrésszel
- Szent Jakab apostol könyvvel, zarándokbottal és kagylóval
- Szent Pál karddal
Alattuk négy ószövetségi előkép látható, közük Izsák feláldozása és Ábrahám találkozása Melkizedekkel.