A veszprémi Katolikus Társadalmi Napokon (KATTÁRS) egy a Ferenc pápa által filozófiai, katolikus teológiai alapon meghirdetett gazdasági megújulásról is hallhattak a résztvevők, elsőként Kollár Lászlótól, a KETEG Alapítvány kuratóriumi tagjától.

A gazdasági kezdeményezés első világszintű összejövetelére, a 2015-ben kiadott Áldott légy! enciklika kiadása után, 2021-ben Assissiben került sor. Célja, a világ fiatalságát meghívni és vezetővé nevelni, hogy beleálljanak egy olyan keresztény értékrenden alapuló, megújuló gazdasági modell megvalósításába, amely Szent Ferenc teremtéshez kapcsolódó viszonyát állítja példaként, és megfelelő alternatívát jelenthet korunk destruktív gazdasági folyamataival szemben.

Miről szól a Ferenc gazdasága (Economy of Francesco)? Az úgynevezett „throw away”, magyarul „szemétvödör gazdaság” helyett a találkozások gazdasági modelljét (culture of encounter) célozza meg, ahol az ember, az emberi értékek jobban számítanak a profitnál, a gazdasági növekedésnél. Mindezt hogyan? Bátor hozzáállással és inspirációkkal, egy új, immár felelősségteljes, a fogyasztásban és termelésben is példamutató életstílust kérve a fiataloktól. Ferenc gazdaságának egyik fő pillére, hogy az ezen elven működő gazdasági szereplők a szegényekkel és kitaszítottakkal, például fogyatékkal élőkkel is számoljanak, sőt őket is aktívan bevonva, nekik is felelősséget adva, velük együtt alakítsák ki és működtessék a piacon helyüket megálló gazdasági szervezeteket. Ehhez kulcsfontosságú az alázat – ahogy a három fő szempont is leírja:

– 1) A legszegényebbek szemével nézz a világra.

– 2) Igazságos bért.

– 3) Az ötletből legyenek tettek.

Fontos ismerni a modell úgynevezett „3H” megközelítését, mely az angol „head, heart, hand”, magyarul „fej, szív, kéz” rövidítéséből ered. A programban megfogalmazott feladat a fiatalok és vállalkozók, gazdasági szervezetek számára: gondolati, érzelmi és cselekvés szintjén vegyék komolyan az ötleteket, így valósítsák meg azokat.

Az innovatív gazdasági megközelítés másik előadója Pál Gyula, a Ferenc gazdasága elvei alapján megalapított Pulsatio Meridiana Zrt. stratégiai igazgatója. A vállalkozás latin neve déli harangszót jelent, ezzel is kifejezve azt a közös egységet, melyet országhatárokon és nemzeteken átívelően emberek millióit köti össze. Pál Gyula elmondta: jelen korunkra a technológiával sokszorta bonyolultabbá tettük az életet, ami káoszhoz és átláthatatlansághoz vezet. A Pulsatio Meridiana azokat az elveket tartja elsődlegesnek, melyek a jelen kártékony gazdasági rendszerfolyamatok lebontására, egyszerűsítésére irányulnak.

Az előadók ismertették, hogyan lehet a kezdeményezéshez akár Magyarországról csatlakozni (például vállalkozási ötletekkel, kutatói ösztöndíjak révén, online kurzuson való részvétellel), valamint érintették a tizenkét falu témáját (pl. a Boldogságpolitikák, Hivatás és profit, Munka és gondoskodás, Nők a gazdaságért, stb.)

Az előadás érdekes beszélgetéssel folytatódott, melyen Baritz Sarolta Laura nővér is megosztotta személyes kutatásának eredményeit, hazai és külföldi tapasztalatait a keresztény vagy értékalapon működő cégekről, szerveződésekről. Laura nővér elmondta: 13 év alatt 42 ezer vállalkozóból álló csoportot gyűjtött össze. Magyarországon ilyen az ÉRME háló, több mint négyszáz céggel. A szoftverfejlesztéstől kezdve a víztisztításig széles a tevékenységi körük. Keresztényként is meg lehet élni a piacon, csak szakmailag is nagyon jónak kell lenni. A meghatározó a céget képviselő, illetve vezető személy értékrendje, amelyet ha meg tud őrzi és végig tud vinni a vállalkozáson, az jó példaként mintegy átragad másokra, akár a versenytársakra is. Ehhez azonban fontos, hogy a cél jól és precízen legyen meghatározva és a hozzá rendelt eszközök is – hangsúlyozták az előadók.

További információk: www.keteg.hu, francescoeconomy.org

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »