A Veszprémi Főegyházmegye Családpasztorációs Irodája több évre visszamenően szervezett az őszi időszakban képzési alkalmakat, ahol gyermekneveléssel kapcsolatos kérdéseikre kaphattak választ az érdeklődők. Az idei Szülői esték első előadását 2022. november 29-én tartották a Padányi Iskolában, az előadó JUTASI MÓNIKA gyermek és ifjúsági klinikai szakpszichológus volt. Előadásában a pszichológus asszony azt vizsgálta, a szülői szerepek változása miként hatott a családok működésére, a gyermekek fejlődésére.

Indításként arról beszélt, az utóbbi években mennyire felértékelődött a szülői szerep, nagyok az elvárások a gyermekeket nevelőkkel szemben. Régebben az intézmények jobban be tudtak kapcsolódni a gyermekek nevelésébe, ma erre kevesebb a lehetőségük. Az elvárások már a várandósság időszakában kezdődnek, és folyamatosan nő a nyomás, egyre több a szülőkben a kérdés, mit is kell tenniük, hogy jól megfeleljenek feladatuknak. Jobban oda kell figyelniük a gyereknevelésre, megváltozott feladataikra, tudatosan kell jó szülővé válniuk. Szerencsére ehhez bőséges szakirodalmat találnak az interneten.

A gyerekneveléshez kapcsolódva egyre több szolgáltatás vehető igénybe, a születéselőkészítéstől kezdve a különórák tömkelegéig. A szülők sokszor tanácstalanok, melyiket vegyék igénybe, attól tartanak, ha valamit kihagynak, az a gyerek fejlődésének kárára lesz.

Változtak a férfi szerepek is, a mai elvárás az apák erőteljesebb részvétele a családi életben, gyereknevelésben. Az anyáknál megjelent a sokadik szerepkör: a „bio” anya, aki maga főzi a szappant, süti a kenyeret, a kertjében nevelte zöldségekkel táplálja a családját. Egyre magasabban van a léc, a szülők egyre fáradtabbak. Döntést kell hozniuk, mi a saját útjuk, a sok információból mit tartanak fontosnak, és mit engednek el.

Az előadás után a résztvevők kérdéseket tehettek fel az előadónak, ezzel éltek is, egy tartalmas, tanulságos beszélgetéssel zárult az est.

Családpasztorációs iroda

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »