A keszthelyi Kis Szent Teréz Bazilikában „Boldogok az irgalmasok” (Mt. 5,7) címmel jótékonysági koncertet tartottak az egészségügyi dolgozókért, majd ezt követően az est fővédnöke, Dr. Udvardy György veszprémi érsek mutatott be szentmisét a vírusban elhunytakért és a helytállókért július 10-én este.
A jótékonysági koncert elején Mezei András plébános, keszthelyi kórházlelkész elmondta: „Nagyon fontos az irgalmasság testi cselekedetének gyakorlása, a kézzel való érintés gyógyító ereje!” A kórházlelkész köszönetet mondott mindazon kórházban dolgozóknak: orvosoknak, nővéreknek, akik a járvány ideje alatt is engedélyezték és segítették a papok szolgálatát, hisz ez idő alatt még nagyobb szükség volt a betegek látogatására, a haldoklók lelki támogatására.
A főpásztor köszöntőjében elhangzott: „Szeretnénk most köszönetet mondani és hálát adni. A hála az ember legtermészetesebb, legmagasztosabb magatartása, de talán azt is hozzá kell tenni, leginkább az a magatartás, amiben kifejezi, hogy ki ő. Az ember, amikor hálát ad, kifejezi azt is, hogy mennyire rászorul másokra. Sok mindent meg kell tenni az életünkért, közösségeinkért, de nagyon sok minden rajtunk kívül, döntéseinken kívül helyezkedik el.” Beszédében a veszprémi érsek rámutatott arra is, hogy gyakran megfeledkezünk arról, hogy mindennapi életünk méltósággal teljes. „Megszokjuk, hogy a Nap felkel, a napi ügyeinket tudjuk intézni, erőfeszítéseink útján eredményeket érhetünk el, megszokjuk, hogy urai vagyunk nagy mértékben életünknek és a ránk bízottak életének, és elég csak egy pillanat, amikor mindez a biztonság szertefoszlik. Elég csak egy vírus, amikor az egészség veszélyeztetett, amikor az élet válik kérdésessé, és akkor úgy tűnik, a legelemibb dolgok azok, amelyek foglalkoztatnak bennünket.” Kihangsúlyozta: Ezekben a pillanatokban aztán felértékelődik mindazoknak a szolgálata, tevékenysége, akikről egyébként nem sokat tudunk. Az ő mindennapi, észrevétlen szolgálatuk: a remény és az élet szolgálata. A főpásztor azt is elmondta, hogy az elmúlt hónapok során mindannyian kérdéseket fogalmaztunk meg és el kezdtük értékelni egymást. A hálaadás, a köszönetnyilvánítás az, amely kiemeli, hogy szükségünk van egymásra!
Dr. Szutrély Péter – a keszthelyi kórházat képviselve elmondta, hogy mindennap vannak hősök a betegágyak mellett, csak ez észrevétlen, nem feltűnő.
Kulcsár Balázs, a keszthelyi Mentőállomás vezetője összefoglalta az elmúlt hónapok emberfeletti, nehéz történéseit, a mentők mindennapi küzdelmeit a pandémiás helyzet során. Ugyanakkor köszönetet mondott mindazon lakosoknak, civil segítőszervezeteknek, vállalkozóknak, az önkormányzatnak, akik emberséggel, humánus módon támogatták és segítették a bajtársak munkáját.
Őry Rózsa a keszthelyi Polgármesteri Hivatal kabinetvezetője Nagy Bálint polgármester gondolatait tolmácsolta az est során: „A gyógyítás hivatás. Nem csak szakértelem kell hozzá, tudás és sok gyakorlat, hanem elhivatottság, áldozatvállalás, felelősségvállalás, és kitartás. Sokszor a legnehezebb körülmények között, fáradtan és csüggedten, de mindig hittel, hogy amit csinálnak, azzal életet mentenek, fájdalmat csillapítanak, reményt adnak, egyszóval: gyógyítanak. Mezei András atya, a plébánia közössége, a kórusok és előadó művészek, a keszthelyi közösség, az önkormányzat, mi, mindannyian a hálánkat és köszönetünket szeretnék kifejezni Önök felé!”
A jótékonysági koncert elején egy mentőgépkocsi szirénái szólaltak meg jelképesen, így emlékezve az elmúlt emberfeletti, nehéz pandémiás helyzetre, majd ezt követően a jelenlévők közösen imádkoztak.
A jótékonysági koncerten közreműködtek többek között keszthelyi zeneművészek, a keszthelyi Festetics György Zenei Alapfokú Művészeti Iskola tanárai, növendékei, valamint a Helikon Kórus és a Kis Szent Teréz Kórus.
Az est során befolyó adományokat teljes egészében az egészségügyi dolgozóknak ajánlották fel.
A jótékonysági koncert végeztével Dr. Udvardy György veszprémi érsek egy-egy szál fehér rózsával köszöntötte a jelenlévő egészségügyi szférában dolgozókat, majd ezt követően szentmisét mutatott be a vírusban elhunytakért és a helytállókért, koncelebrált: Mezei András plébános és Bacsa Dávid káplán.
A prédikációban az érsek atya elmondta, hogy Jézus úgy tanít, úgy prédikál, úgy jön közénk, hogy feltétel nélkül bízik az Atyában. A szentbeszédében a főpásztor rámutatott a teljes bizalomra – bízni a küldőben és teljesíteni azt, amit a küldő ránk bíz.
„A mai szentmisében, amikor megemlékezünk azokról a testvéreinkről, akik a járvány idején elhunytak, és imádkozunk azokért, akik ápolták őket, hozzátartozókat, rokonokat, és akik készen állnak arra, hogy továbbra is ezt tegyék, megengedi azt az értelmezést is, hogy így tekintsünk saját hivatásunkra is. Sokszor eszköztelenül érezzük magunkat, sokszor kevés az idő, kevés az emberi erőfeszítés, a megoldandó feladat pedig túl nagy, meghaladja emberi erőfeszítéseinket, de mi hiszünk abban, hogy az ember bízik az Istenben! Hiszünk abban, hogy az emberi értelem, a tudomány, az eszközök, valójában az ember javát képesek szolgálni! De bíznak orvosaink, ápolóink abban, hogy ők egymásnak társai, nem egyedül, hanem közösségben végzik a szolgálatukat. Mert hol az egyik gyenge, hol a másik, hol az egyik erős, hol pedig a másik – és ez elegendő!” – mondta el a veszprémi érsek.
Elhangzott: „Mindannyian, akik ismerjük Krisztust, osztozunk az Ő küldetésében! Bármelyik szolgálat, közösségi szolgálat, bármelyik hivatás, amiben élünk,ugyanezt a dimenziót, Isten országának ezt a csodáját teszi jelenvalóvá!”
Jézus küldő szava elég nekünk, a hozzáfűződő bizalom elég ahhoz, hogy tegyük a jót nagy-nagy reménységgel!
A szentmise végén az érsek atya és Mezei András plébános atya is köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik közreműködtek a lélekemelő koncerten és akik valamilyen módon segítették a szervezési munkálatokat, valamint a megvalósítást.
A szentmise után a hívek agapéra gyűltek össze a kolostor udvarában, ahol autentikus magyar népzenét hallhattak az Iszka Banda közreműködésével.