2018. május 21-én, Pünkösd hétfőn egy újonnan épített keresztutat és kálvária dombot áldott és szentelt meg dr. Takáts István érseki kancellár Bakonygyepesen.
Az ünnepség délelőtt 10 órakor szentmisével kezdődött. Zeng a harang hívó szóval e szép ünnep reggelén …. ének kíséretében vonultak be az atyák és a ministránsok. Sándor Mihály plébános köszöntötte az összegyűlt testvéreket, a vendégeket és megtisztelő szeretettel dr. Takáts István kancellár urat. Megköszönte, hogy elfogadta meghívásunkat. Most Pünkösdkor a Szentlélek kiáradását ünnepeljük. Ahogyan a Szűzanya és az apostolok várták a Szentlélek kiáradását, így várjuk mi is itt a Szűzanyával és az apostolokkal a keresztutat járva a Szentlélek megvilágosító és megerősítő kegyelmét. Majd felkérte a kancellár urat az ünnepi szentmise bemutatására, és ezt követően a most készült keresztút megáldására.
A kancellár úr a szentbeszédében a Pünkösd üzenetéről beszélt. Az apostolok életében az igazi fordulatot nem a feltámadottal való találkozás jelentette. Mert ezután is bezárkóztak, tele voltak kételyekkel, féltek, hogy megkínozzák őket. Az igazi fordulatot a Pünkösd hozta el számukra. Pünkösd üzenete egy mondatban összefoglalva: átmentek a félelemből az örömbe. Ezután már olyan erővel rendelkeztek, hogy ki mertek állni, nem féltek. Ez ránk is vonatkozik. Ne félelemben éljünk, milyen jó lenne a félelemből átmenni az örömbe.
Budapesten egy kiállításon vett részt, melynek a láthatatlan kiállítás címet adták. Olyan kiállítás ez, ami a vak emberek élethelyzetét próbálja bemutatni. Mi látók el sem tudjuk képzelni, mit jelent örök vakságban élni. Kísérőjük egy vak ember volt. Az első helyiség egy teljesen sötét lakás, ahol a vak ember a mindennapját éli. Csak tapogatva lehetett menni, minden éles sarok veszélyt jelent. A második helyiség az utca veszélyeit mutatta be. Volt ott kerékpár, utcán lévő tárgyak, autók éles hangját lehetett hallani. A harmadik helyiség még veszélyesebb, egy erdei ösvényen vagyunk, szakadék, folyó, kidőlt fa körülöttünk, még inkább tele vagyunk félelemmel. A negyedik egy kávézó, ahol a vak kísérőnk szolgált ki bennünket. Aki végig megy, és átéli, mit is jelent örök sötétségben lenni, az örömmel lép ki a világosságra, a fényre. Mennyire gazdagabb, színesebb ez a világ. A vak ember ezt nem láthatja.
De nem csak fizikai fény van, hanem a szeretetnek és a hitnek is van világossága, fénye.
A szeretet fényében szépnek látom a világot. Egy édesanyának az ő gyermeke a legszebb a világon, mert őt a szeretet fényében nézi. A gyermek szemében az édesanya a legszebb asszony és az édesapja meg a legjobb kiállású ember.
Mit jelent a hit fényében látni a világot? Három gondolatot nézzünk meg.
Az első gondolat, önmagunkat látni a hit fényében. Mi Isten ajándékai vagyunk, ő akart minket. Tegyünk fel egy igazán jó kérdést, kicsoda vagy? Bent van a válasz, egy csoda vagy! Mindenki egy megvalósult csoda. Van olyan dolog, amit csak én tudok adni a világnak, tehát szükség van rám a világnak!
A másik gondolat, a hit fényében látni a másik embert. Jézus találkozott a bűnös asszonnyal. Szóba állt vele, és megbocsájtott neki. A keresztfán a jobb oldalán lévő gonosztevőhöz is szólt, még ma velem leszel a paradicsomban. Ne a negatív tulajdonságokat keressük embertársainkban. Ha találkozunk egy emberrel, legalább három jó dolgot mondjunk róla. Akkor más lesz a véleményünk, mintha a negatív tulajdonságait nézem. Így már nem ellenségként, vagy vetélytársként tekintek rá, hanem barátként.
A harmadik gondolat, életünk távlatát a hit fényében látni. Az apostolok a föltámadás reményét Pünkösdkor élték át. Ez a remény éltessen bennünket is. Életünk végén nem a halálé az utolsó szó, hanem Isten szeretetéé. Isten megosztja mindenét velünk. Semmit sem vihetünk át a másvilágba, amit itt a földön szereztünk, az itt marad. Csak azt a szeretetet, együttérzést és segítséget vihetjük magunkkal, amit másoknak adtunk. Ezek a maradandó értékek, Isten ezek alapján fog megítélni bennünket.
Ha a szeretet és a hit fényében élünk, boldogabb lesz az életünk. A feltámadás világossága átvisz bennünket minden sötétségen.
A szentmise befejezése után a résztvevők körmenetben kivonultak a templomkertben épített Keresztúthoz. Áment Márton beszédében elmondta, hogy nagy ünnepe ez a mai nap Bakonygyepesnek. Ebben az évben ünnepeljük községünk fennállásának 800 éves évfordulóját, és ennek emlékére állíttattuk ezt a keresztutat. Ezen keresztúttal is hálás szívvel kívánunk emlékezni elődeinkre, vallásosságukra, akik a nehéz időkben sem adták fel hitüket. Hitünket mi utódok sem hagytuk el, és hogy továbbra is meg tudjuk tartani, az itt felállított keresztút erőt is fog adni hozzá.
A mai rohanó világunkban szükség van megállásra, pihenésre. Ez is egy ilyen hely lesz. Ide bármikor eljöhetünk, nemcsak nagyböjtbe, akár csoportosan, akár egyedül, és elbeszélgethetünk Jézussal és a Szűzanyával, elmondhatjuk kérésünket. Itt biztosan meghallgatásra is találunk, csak merjünk ide jönni és merjünk kérni.
A továbbiakban is kérjük a jó Isten és a Szűzanya, községünk védőszentjének oltalmát és segítségét. És itt is imádkozzunk azon keresztény testvéreinkért, akik a hitükért üldözést szenvednek.
Ezután a kancellár úr megáldotta és megszentelte a keresztutat. Itt emlékezzünk Jézus szenvedésére és halálára, aki nem a hősök halálával, hanem a gyengék halálával halt meg. Ezáltal megmutatta, hogy a leggyengébb embertársunk sem marad egyedül a halál színe előtt. Ha keresztutat járunk, az Ő példájának követésére buzduljunk.
Kérte az Urat, áldja és szentelje meg ezen állomásokat, és akik itt imádkoznak, érje el őket jelen életükben az Úr kegyelme, odaát pedig érjék el az örök boldogságot. Továbbá, akik ezek előtt az állomások előtt a mi Urunkhoz, Jézus Krisztushoz imádkoznak, testi javakat is nyerjenek.
Végül a Boldogasszony Anyánk, régi nagy Pátrónánk …eléneklésével fejeződött be az ünnepség.
Áment Márton
Fotó: Áment Szilárd