Magyar királynék és koronázó püspökök címmel nyílt meg az idei évad kiállítása a veszprémi Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény gondozásában az érseki palotában. Az esemény egyúttal a Veszprémi Főegyházmegye társvédőszentjének, Boldog Gizellának a névünnepéhez kapcsolódó hagyományos kulturális és vallási rendezvénysorozat, a Gizella napok megnyitásául is szolgált.

A reprezentatív tárlatot a rendezők ezúttal – Erzsébet királyné születésének 175., megkoronázásának 145., valamint Zita királyné születésének 120. évfordulóján, illetve Zita boldoggá avatási procedúrájának megkezdése alkalmából – Erzsébet és Zita királyné emlékezetének szentelték.

Az enteriőrök mellett, melyet a palota helyiségeiben tekinthetnek meg a látogatók, a kiállításhoz kapcsolódik még a veszprémi püspökök koronázási jogára utalva a két királynét megkoronázó Ranolder János és báró Hornig Károly püspökre vonatkozó gyűjteményi hagyatékból egy érdekes válogatás.

A kiállításon egyébként, mint azt Udvarhelyi Erzsébet, a gyűjtemény igazgatója elmondta, a rendelkezésre álló legreprezentatívabb, legértékesebb kiállítási tárgyakat, emlékeket válogatták össze. Így többek között a tárlaton látható az Erzsébet királyné által Ranolder János püspöknek ajándékozott, 1867-ből származó másolat a koronázási palástról, valamint a királyné koronázási díszruhájából készült miseruha-készlet, valamint a királynék által a püspökségnek ajándékozott pásztorbotok, továbbá más gyűjteményekből kölcsön kapott személyes tárgyak, melyek a királynék tulajdonában álltak, köztük Habsburg György főherceg Brigitte Hamann író történész személyes gyűjteményéből származó értékes tárgyak.

A megnyitón Márfi Gyula érsek az elődökre emlékezve rámutatott: példájuk előtt tisztelettel kell megállnunk, s mint főpásztor, és kései utódja a nagyhírű püspököknek maga is tiszteleg ezúttal Ranolder János és Hornig Károly előtt. Megállva a püspökportrék előtt a palotában, mondta, nap mint nap Benjámin László sorai jutnak eszébe Emléknél többek ők című verséből: „Figyelmes tekintetük követ a halál árkain túlról is, / szemükkel nézem dolgaimat, velük mérem magam / s velük a változó világot…”

Kiemelte, hogy főúri rangú püspökelődei főpásztori feladataik mellett erős szociális érzékkel rendelkeztek, Ranolder püspök éhező szegényeket látott jól étellel-itallal nemegyszer, Hornig Károly pedig diákok támogatója, szegény művészek mecénása is volt.

Porga Gyula polgármester gratulált a kiállítás rendezőinek a színes, értékes, színvonalas tárlathoz, mellyel a Királynék városaként emlegetett Veszprém Magyarország két utolsó királynéjának jubileumai előtt tiszteleg.

Habsburg György kedves veszprémi emlékeit idézte, gyakori látogatásait édesapjával (aki a város díszpolgára volt) az érseki palotában. Meghatódottan emlékezett, mint unoka nagyszüleire, Boldog IV. Károlyra és Zita királynéra. Felidézte találkozásaikat, beszélgetéseiket, illetve nehéz sorsukat, száműzetésüket is, nagyanyja gyászát Madeira szigetén a nagypapa halála után, hangsúlyozva: a nagymama mindig pozitívan látott ennek ellenére, mindenkiről csak jót mondott, még ellenségeiről is csak a jót vette számba. Ez életre szóló példa számára is, mutatott rá a főherceg.

Zsoldos Attila történész szakmai bevezetőjében a veszprémi püspökök  királyné-koronázási jogairól, illetve ennek a hagyománynak a kibontakozásáról beszélt. Brigitte Hamann író, történész Erzsébet királynét és korát idézte meg előadásában, a boldog békeidőket is, ugyanakkor a királyné magyarokhoz fűződő kapcsolatait, az udvarban vívott harcait is felvillantotta.

A kiállítás megnyitása után kapcsolódó tárlatként a főegyházmegyei gyűjtemény kiállítóterében Kádár Tibor veszprémi festőművész Ezüst – arany című bibliai témákat felvillantó tárlatát Szőcs Géza kulturális államtitkár nyitotta meg. Ünnepi gondolataiban hangsúlyozta: bár az ezüst és az arany a festészetben – leszámítva a bizánci és a görögkeleti kultúrkör ikonjait – szinte a mai napig nem nyert polgárjogot, nem szerepelt a természetes színek palettáján, dölyfös, öntörvényű színeknek számítottak. Kádár Tibor kísérlete nyomán mégis e színek megelevenednek és különös mélységeket tárnak fel a „tapintható” valóság mögött, a képek üzenetének spirituális szimbolikáját láttatják.

A kiállítások megnyitóján közreműködött Kováts Péter és Bendik Ágota hegedűművész.

A kiállítás október 15-ig, naponta 10-től 17 óráig tekinthető meg.

Toldi Éva/Magyar Kurír

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »