Hagyományosan Szent Gellért püspök és vértanú, a katolikus pedagógusok védőszentjének ünnepén, szeptember 24-én adják át a Szent Gellért díjakat a veszprémi Szent Mihály Bazilikában.
Az ünnepnap alkalmából a délelőtt folyamán ismerkedésedre hívta a főegyházmegye fenntartásában működő oktatási intézmények vezetőit a főpásztor.
Délután a díjátadóra került sor, mely előtt szentmisét mutatott be Udvardy György érsek Márfi Gyula nyugalmazott érsekkel, az intézmények lelki igazgatóival és jelenlevő atyákkal.
Szentbeszédében a főpásztor Szent Gellért hivatástudatáról beszélt, amelyben folyamatosan engedte saját magát formálni Jézus által. Így tudott készséges lenni a Magyarországra való érkezésében, a trónörökös tanításában, egy egyházmegye vezetésében, és a vértanúság elfogadásában. Életét, hivatását, áldozatát mind Krisztusban értelmezte, meghallotta az evangéliumi szavakat: “Ne féljetek attól, aki a testet megöli!” A pedagógusoknak is szükségük van arra, hogy ezzel a lelkülettel fogadják mindennapi kihívásaikat, sokszor értelmetlennek látszó küzdelmeiket. Ha a szakmán belül valaki kiváló akar lenni, őt kötelezik a tantárgyának igazságai. Az ehhez kapcsolódó kötelező megismerés átalakítja az ember értékrendjét, cselekedeteit. Felkészít arra, hogy a kialakult értékrend mentén döntéseket kell hozni. Ez a fajta növekedés mindig a kegyelem rendje szerinti növekedés kell, hogy legyen. A növekedésben segíteni kell a diákokat, akiket jóvá csak szeretni lehet, fegyelmezni nem. Bátor és önálló embereket kell nevelni, akik bátran tudnak a jövőjükre tekinteni. A krisztusi bátorságot kell kialakítani a növendékekben. Érsek atya végül köszönetét fejezte ki, hogy a közös munkában együtt vehetnek részt. Köszönetet mondott mindenkinek, aki vállalja a napi küzdelmeket ebben a nagyon szép szolgálatban és ugyanakkor bátor elhatározás kell, amiben ösztönözheti Szent Gellért ünnepe.
A szentmisét követően a Szilágyi Keresztény Iskola diákjai, valamint harangegyüttese magas színvonalú előadásukkal emelték az ünnep fényét.
Mail József apát, gazdasági helynök köszöntő gondolatai után ismertette az elmúlt egy év statisztikai adatait, valamint beszámolt az előttük álló feladatokról, tervekről. A 2018-2019-as tanévben az egyházi épített örökség pályázat keretében több oktatási intézmény végzett felújítási munkálatokat. Ennek eredményeképpen az alábbi intézményekben történnek ill. történtek fejlesztések:
- 2017-ben már megújult a a DAVIDIKUM Római Katolikus Középiskolai Kollégium , most tovább szépül az intézmény, jelenleg az udvar rekonstrukciója folyik. Nyáron megújultuk a bútorok, új tanulóasztalok, székek kerültek beszerzésre.
- 2018-ban a tanévkezdésre készült el a Padányi Katolikus Iskola épületének teljes külső és belső felújítása, jelenleg az udvar parkosítása, és a kerítés megépítése van folyamatban.
- az ajkai Szent István Király Római Katolikus Általános Iskolában a korábbi években lezajlott felújítás folytatásában a tetőtér beépítésére került sor.
- Keszthelyen a Ranolder János R. K. Iskolában a belső nyílászárók újultak meg.
- Tapolcán a Nagyboldogasszony R. K. Iskolában az épület teljes felújítása után jelenleg az udvari burkolat felújítása folyik.
A Magyar Állam országos óvodaépítési és felújítása programja keretében az alábbi felújítások vannak folyamatban:
- Veszprémben a Szent Margit Óvoda teljes belső és külső felújítása történt meg, az ünnepélyes átadásra jövő héten kerül sor. Szintén az országos óvodaépítési program keretében a jövőben azokon a településeken, ahol oktatási intézmények működnek, ott szeretnénk óvodát is létrehozni.
Az ünnep folytatásában Udvardy György érsek, Mail József gazdasági helynökkel, valamint Takáts István irodaigazgatóval közösen adták át a Szent Gellért díjakat.
Arany fokozatot vehettek át:
Farkas István – pedagógus – Nepomuki Szent János R. K. Általános Iskola, Várpalota
Németh Andrea – pedagógus – Nagyboldogasszony R. K. Általános Iskola, Tapolca
Barabásné Hegedűs Tímea – pedagógus – Szent István R. K. Iskola, Pápa
Tóthné Bóna Márta – pedagógus – Szent István R. K. Ált. Iskola, Pápa
Veiland Miklósné – pedagógus – Szilágyi Erzsébet Keresztény Általános és Művészeti Iskola, Veszprém
Rieder András – pedagógus, igazgató – Szent István Király R. K. Ált. Iskola, Ajka
Bischofné Szabó Klára – pedagógus – Padányi B. M. Iskola, Veszprém
Hegedüs Ágnes – hitoktató – Sümegi Egyházközség
Rapaliné Hujber Mária – hitoktató – Berhidai Egyházközség
Ezüst fokozatban részesítettek:
Bach István – portás, karbantartó – Padányi Katolikus Iskola,Veszprém
Benbrika Erzsébet – pedagógus – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém
Darnai János – lelki igazgató – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém
Deli László – pedagógus – Ranolder János R. K. Ált. Iskola, Keszthely
Dombiné Ujhidy Klára – pedagógus – Padányi Biró Márton R. K., Veszprém
Ferenczi Tóth Ildikó – pedagógus – Padányi Biró Márton R. K. Iskola, Veszprém
Hernusz Erzsébet – pedagógus – Nagyboldogasszony R. K. Ált. Iskola, Tapolca
Licsné Mészáros Ágnes – pedagógus, igazgatóhelyettes – Nepomuki Szent János Iskola, Várpalota
Mile Zoltánné – technikai dolgozó – Ranolder János R. K. Ált. Iskola, Keszthely
Németh Jenőné – konyhai dolgozó – Nagyboldogasszony R. K. Ált. Iskola, Tapolca
Szalai Lászlóné – pedagógus – Szent István Király R. K. Ált. Iskola, Ajka
Tóth Katalin – dajka – Szent Margit Római Katolikus Óvoda, Veszprém
Ughy Miklós – pedagógus – Szent István R. K. Ált. Iskola, Pápa
Varga Tünde – pedagógus – Szilágyi Erzsébet Keresztény Iskola, Veszprém
Vastag Richárd – pedagógus – Szilágyi Erzsébet Keresztény Iskola, Veszprém
dr. Dombiné Ujhidy Klára – pedagógus – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém
Benbrika Erzsébet – pedagógus – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém
Ferenczi Tóth Ildikó – pedagógus – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém
Bach István – portás, karbantartó – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém