2012. március 25-én Dr. Márfi Gyula veszprémi érsek Nemesvámosra látogat, hogy ott a délután 4 órakor kezdődő szentmisével ünnepélyesen újrakezdjék a templomépítést. A szentmise részeként az érsek a portugáliai Fatima kegyhely földjét helyezi el az épülő templom alapjában, valamint mellé teszi a nemesvámosi gyerekek áldozatvállalásait kifejező szimbólumokat. A fatimai földet a fiatalok zarándoklatban hozzák el Portugáliából, melyre 2012. március 11-én vasárnap délelőtt 10 órakor indulnak a nemesvámosi Fatima-ház elől. Az utazás összesen 10 napig tart, három napig tart az odaút, ugyancsak három nap hazafelé. A maradék négy nap a szent hely felfedezésével, valamint imádsággal telik. Március 15-én, magyar idő szerit délben 1/2 12-kor magyar nyelvű szentmisét tartanak a kegyhelyen, mely a nemesvámosi plébánia honlapján, webkamerán keresztül nyomon követhető.

Nemesvámos Katolikus Közössége 1994. októberében határozta el, hogy új katolikus templomot, s vele együtt egészen új közösségi központot épít. Az előkészületek és az adománygyűjtések után a Széchenyi terv pályázatának jelentős támogatásával készült el 2003-ra a jelenleg Fatima-háznak nevezett közösségi központ és a leendő templom alapja. Ezt követően -anyagiak hiányában- az építkezés abbamaradt.

2007. őszén, az akkori vezető plébános, Gere Dávid Márk az egyházközségi képviselő-testület tagjaival való hosszas közös gondolkodás után 4 pillért nevezett meg, melyen keresztül a templomépítés folytatható: egyszerűbb épülettervek, imádság, közösségépítés és forrásteremtés. Hamarosan megkezdődött a munka, elkészült egy új, reálisabb terv, valamint elkezdődött az intenzív imádság és a dinamikus közösségépítés. Az egyházközség lelkiekben is sokat fejlődött, egyre gyakoribbak és színvonalasabbak lettek a közösségi programok a gyerekeknek, fiataloknak, családoknak, időseknek egyaránt. Mindeközben az Önkormányzat is az ügy mellé állt, 5 esztendőn keresztül, évi 2,5 millió forintot különített el a templomépítés céljára. Ez a támogatás ma egy összegben rendelkezésre áll. Az Érsekség ugyancsak támogatásáról biztosítja az egyházközséget, 2013. év elejéig összesen 20 millió forint építési támogatást nyújt.
Eközben nem nélkülözi a Nemesvámos Katolikus Templomáért Alapítvány sem a kisebb-nagyobb adományokat.
Az anyagi erők szorgalmas gyűjtögetése azonban semmit sem érne, ha a jövő nemzedéke, akik majd ennek az új Istenházának földi gazdái lesznek, nem tenne hathatósan -természetesen a maga eszközeivel- azért, hogy ez a templom megépüljön. A vámosi fiatalok titkon vállalt áldozatvállalásai és imádságai ma olyan erőt jelentenek a közösségben, amely a szerény anyagiak mellett is reményt keltő. Ha az ifjúság ennyire szeretné, előbb vagy utóbb megtaláljuk a módját az anyagiak megteremtésének is.
A gyerekek és fiatalok számára ma már nagyon sokat jelent annak a Fatimának a lelkisége, amelyről közösségi központjukat elnevezték. Fatima portugál település Lisszabontól Északra. A híradások szerint 1917. májusa és októbere között három pásztorgyermeknek több alkalommal megjelent a Szűzanya, kérve őket az imádságra és az áldozatvállalásra. A nemesvámosi gyerekek a maguk módján igyekeznek ennek a számukra is közvetített kérésnek megfelelni. A nemesvámosi fiatalok egy csoportja 2011 tavaszán Fatimából zarándoklatban hoztak haza, lelki otthonukba egy Mária szobrot, kifejezve ezzel vágyukat, hogy otthont akarnak teremteni a Szűzanyának és a fatimai lelkületnek. Az elmúlt egy év igazolta a fiatalok elkötelezettségét. 2012. március 11-én, vasárnap újabb csapat indul útnak, hogy Fatimából a Mária-jelenések és a zarándokmilliók imádsága által megszentelt földet hozzanak. Mindezt azért, hogy jelezzék: mi is szentté fogjuk tenni ezt a földet imádságunkkal, áldozatvállalásunkkal. A földet a Szentély igazgatója, Carlos Cebecinhas atya adományozza a közösségnek. Mindez nemcsak Nemesvámos számára fontos: a rektor szeretné, ha Nemesvámoson Fatima-apostolátus létesülne, amelyre egyébként a közösség is nyitott. A föld adományozása és az épülő templom szentély-alapjában való elhelyezése jelképes, de ugyanakkor nagy jelentőségű esemény, mint ahogy az ugyancsak Fatimából ajándékba kapott tölgyfa elültetése is. (A Mária jelenések ugyanis egy sziklatölgy közelében történtek.) A faültetés a jövőről szól, a föld elhelyezése pedig a szentté válásról. Mindez egy templom építésének újrakezdésével együtt a soha fel nem adott reményt jelzi: az imádság és az áldozatvállalások mentén szentté válva jobbá tudjuk tenni ezt a világot!
A templomépítés a Nemesvámos Katolikus Templomáért Alapítványon keresztül támogatható a 73200127-10010574 számú Kinizsi Banknál vezetett bankszámlán. Továbbra is várjuk a nagylelkű adományozókat!
Kapcsolat: Gere Dávid Márk 06 30 204 88 83 dmgere@gmail.com
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »