Szent Mihály arkangyal a Szent Mihály Főszékesegyház védőszentje.
Ünnepi szentmisét mutat be a mai napon 18 órától Dr. Udvardy György érsek az Árpád-házi Szent Margit plébániatemplomban, melyet online is közvetítünk.
A főangyal a patrónusa a váci és az erdélyi, valamint társvédője az egri egyházmegyének is. Mihály (Mikaél): „Ki olyan, mint az Isten?” Az angyalok életéről nincsenek életrajzi jellegű adataink. Élettörténetük a teremtéssel kezdődött. Szent Mihály a zsidó és a keresztény hagyományban is a legnagyobb az angyalok közül. A lázadó angyalok elleni harc vezére volt az égben, mely harc során a bukott angyalok letaszíttattak a mennyből. Mihály az ószövetségi választott nép védőangyala lett, és Isten újszövetségi népe védelmezőjeként is tiszteljük. Mózes testét halála után angyalok temették el ismeretlen helyre, nehogy a zsidók bálványként tisztelhessék. Mihály főangyal volt az, aki viaskodott a sátánnal, védve Mózes testét. A népi hiedelem szerint Szent Mihály az utolsó ítéletkor is harcolni fog a Sátánnal minden keresztény lélekért, s ő teszi majd mérlegre az ítéletre váró lelkek jó és gonosz cselekedeteit. A keresztény egyházművészetben az egyik kezében karddal, a másikban pedig mérleggel szokták ábrázolni. A néphit a halál angyalának tartja, aki a lelket átvezeti a másvilágra. Szent Mihály tisztelete a keleti egyházban nagyon korán megkezdődött. A keresztény Magyarországon is a legtöbb egyházközség őt választotta temploma névadójának. Zománcképe megtalálható a Szent Koronán.
Gábriel (=Isten hírnöke) az üdvösségterv kezdetének szolgája, Keresztelő Szent János és Jézus születésének hírvivője. Rafael (=Isten gyógyít) Tóbiás könyvében szerepel, mint a szenvedésben, bajban, betegségben levő igaz izraeliták segítsége, „orvosa”, a vándorúton levő ifjú Tóbiás őrizője. Az angyalok létezését és védelmező-őrző szerepüket Jézus is megerősítette több kijelentésében!