Szent Anna Római Katolikus Plébániahivatal tulajdonában lévő Pápa, Öreghegyen található Szűz Mária Isten anyja kápolna felújítására is sor került. Téglalap alaprajzú, hagyományos anyagokból épült, földszintes, nyeregtetős, hátul kontyolt, hornyolt cserépfedéssel ellátott, a bejárata mellett baloldalon 1989-ben épült falazott tégla szerkezetű toronnyal, melyben sekrestye (6,63 m2) , hitéleti tér (105,5 m2) , harangtorony ( 3,19 m2) helyiségek vannak. Az elkészült fejlesztés az épület állagát jelentősen javította, szerkezeteinek megóvását hosszú időre biztosítja, a hőszigetelt nyílászárók az üzemeltetés költségét csökkentik. Esztétikai-vizuális megjelenése is javult.

Vörösberény Szent Ignác templom felújítása: A hosszú évek óta elhanyagolt és veszélyessé vált templom homlokzat felújítása, a korábbi rendszerben tévesen szakszerűtlenül színre festett homlokzatot eredeti pompájában állítottuk helyre, az Örökségvédelmi előírásoknak megfelelően. A kivitelezés folyamán a technológiai és anyaghasználati előírásoknak megfelelően a sérült vakolatok és kilazult osztópárkányok eltávolítása megtörtént. A környező műszakilag megfelelő állapotú párkányok vakolati díszek megóvása kiemelten figyeltünk. A sérült vakolat és párkányok leverése előtt az építészeti díszítőelemekről sablont készítettünk. A vakolási munkák után az egész homlokzati felület komplett glettelése és festése készült el tört fehér színben, a kiemelt részeken terrakotta színben.

Kerékteleki Római katolikus templom felújítás. A település központjában, két utca kereszteződésében, szabadon álló, egyhajós, poligonális szentélyzáródású templom, a szentély felett kontyolt nyeregtetővel, D-i homlokzatán oromfallal. A szentély Ny-i oldalához négyzet alaprajzú sekrestye csatlakozik. Fiókos dongaboltozatú hajó, dongaboltozatú szentély, a hajó bejárati oldalán fakarzat. A templom alapos felújítása számos összetett lépést foglalt magában. Elsődlegesen a szerkezet nedvességtől való távoltartása, a vizes falak szárítása és sérült részek helyreállítása volt a fő cél. A tetőszerkezet átfogó cseréje és megerősítése elengedhetetlen volt. A tetőlécezés deformálódása miatt új, specifikus cserépfedést alkalmaztak a gyártói ajánlásoknak megfelelően, és a statikai megerősítéseket is elvégezték a tartószerkezetben. A párkányt és oromfalat szükséges volt javítani, majd impregnálószerrel kezelni. A homlokzatról lepergett vakolatokat eltávolították és új rendszerű vakolatokat helyeztek fel, színek és rétegrendek szerint. Az épület körül pedig új járdát alakítottak ki megfelelő lejtéssel. Emellett a sekrestyébe is új ablakok kerültek. Mindezeket időben és az örökségvédelmi előírásoknak megfelelően hajtották végre.

Az elmúlt év során a Veszprémi Főegyházmegye számos templomát, kápolnáját és közösségi házát sikerült megújítani, köszönhetően különböző anyagi forrásoknak és a főegyházmegye elkötelezett támogatásának. Az építészeti megújulások és felújítások nemcsak a vallási közösségeknek nyújtanak új környezetet, hanem erősítik a helyi közösségek összetartozását is.

A megújult templomok, kápolnák, közösségi terek nem csupán építészetileg fontosak, hanem olyan helyek, ahol a hívek és a közösség tagjai összegyűlhetnek, imádkozhatnak és közösen ünnepelhetik hitüket. A projekt eredményeként a Veszprémi Főegyházmegye nemcsak épületeit, hanem közösségeit is gazdagította, erősítve a hit, kultúra és közösség fontosságát az életükben.

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »