Most vannak a tájékoztatók az erkölcstan/hit és erkölcstannal kapcsolatban. A tájékoztatás rendeletben meghatározott feladata az iskoláknak, amit a felekezetek együttműködésére számítva lehet teljesíteni.
1. Miért van szükség a tájékoztatásra?
- A szülők döntésükkel egy évre meghatározzák, hogy gyermekük mit tanul erkölcstan/hit és erkölcstan tantárgy keretében. Ez év közben nem változtatható.
Az elmúlt évben volt rá példa, hogy a szülők úgy gondolták, hogy erkölcstanra járjon a gyermek, majd pár óra elteltével jelezték, hogy nem ezt gondolták. „Az én gyerekem nem pogány” – tiltakozott egy apuka, és ő ki is harcolta, hogy áttegyék hittanra a gyermeket. Ma sok esetben nem rendelkezik vallásos ismerettel a szülő sem, nem gyakorolja a hitét, valami bizonytalan elvárással keresgél gyermeke számára. És itt van nagy jelentősége annak, hogy a felekezetek szülői tájékoztatókon elmondhassák, mit kínálnak, mit csinálnak. Most már a gyakorlat, az iskolai tapasztalatok is segítenek a döntésben. Azt kaptam-e, amit vártam. Az igazgató felelőssége, hogy a tájékozódási körülményt megszervezze. - Minden év május 20-ig kérhetik a szülők, új nyilatkozattal, hogy módosítani szeretnének, és a következő évben mit választanak. Ez egy évig megint érvényes, a tanév folyamán menet közben nem változtatható. A tanév végén újra döntési lehetőség lesz. Érdemes megtalálni a tartós helyet, mert akkor várható, hogy igazi segítség lesz, amit kap a gyermek. Igaz ez a hittanra is, és az etikára is. És azt se felejtsük el, hogy nem csak tőlem iratkozhatnak át, hanem hozzám is!
- Lehet arról vitatkozni, hogy jó-e ez az évenkénti döntési lehetőség. Az tény, hogy a törvény ezt megengedi, és a felekezetek hatáskörébe utalja annak meghatározását, hogy milyen feltételt szab a „befogadásra”. Ez így általánosan megfogalmazva lehet, hogy nem teljesen érthető, de egy példa talán segít: ha valaki 5. és 6. osztályban erkölcstanra jár, majd úgy gondolja, hogy mégis jó lenne bérmálkozni, és 7. osztályban a katolikus hittant választja – készülhet-e együtt a „folyamatosan hittanra járó” társaival? Az óra egyszerre lesz az iskolában, órarend szerinti óra – ugyanaz a tananyag minden 7. osztályos hittanosnak. Pótolhatja-e a kihagyott éveket – vagy most már örökre kimarad a vallásos életből, örökre etikásnak kell lennie?
De lehetne korábbi példákat is mondani. Elsőáldozásig, 3. osztályban még hittanra jár, utána „körbenéz”, mi van még. Visszatérhet-e? Kihagyott-e valamit, kell-e pótolnia?
Ha mindezeket látjuk a tájékoztatás mögött, akkor fel sem merül olyan gondolat, hogy meghívják a tájékoztatókra a szülőket és a hitoktatókat, és külön-külön terembe terelgetik a különböző felekezetű hitoktatókat a hozzá tartozó szülőkkel, és az etikás szülőket ugyanígy az etikatanárokkal. Az év közbeni munka segítésére jó az ilyen elkülönített megbeszélés, de a választási lehetőség megmutatására nem.
Ugyanígy meglepő – vagy mondhatnám törvényellenes – ha az iskolákban szokásos nyílt napon nem vehet részt a hitoktató. Sok helyen a tájékoztató szülői értekezletre nem sokan mentek el, de a nyílt napra igen, és ott is van alkalom az erkölcstan/hit és erkölcstannal kapcsolatos tájékoztatásra.
2. A tájékoztatás és döntés/nyilatkozás határideje nem esik egybe!
Első osztályban a beiratkozáskor nyilatkozik a szülő.
Felsőbb osztályokban május 20-ig kell nyilatkozni. Felsőbb osztályban a negyedikes szülőknek kell mindenképpen nyilatkozni, ők most választanak először gyermekük számára hittant vagy etikát. A későbbiekben akkor kell nyilatkozni, ha módosítják a választásukat a szülők. Viszont most, a bevezetés éveiben célszerű lesz még minden évfolyamon újra kérni a nyilatkozatokat, ezzel is jelezve, hogy változtatható.